Farklı oranlarda zeytin karasuyu karıştırılan solucan gübresi ve çiftlik gübresinin mikrobiyal ayrışmaya karşı dirençlerinin belirlenmesi
Determination of resistance to microbial decomposition of vermicompost and farm manure mixed with different proportions of olive mill waste water (OMW)
  1. Tez No: 774541
  2. Yazar: NADİR DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Farklı oranlarda zeytin karasuyu (KS) eklenmiş solucan (SG) ve çiftlik gübresi (ÇG) uygulamaları ile yapılan bu araştırmada, KS etkisiyle toprakta organik madde (OM) kalıcılığının arttırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, OM:KS oranları, 1:05.5, 1:1 ve 1:2 hazırlanmış ve bu karışımlar 30 gün boyunca tarla kapasitesi nem içeriğinde inkübe edilmiştir. İnkübasyon sonunda oluşan KS eklenmiş SG ve ÇG karışımları saksı topraklarına % 20 oranlarında karıştırıldıktan sonra inkübatör denemesi başlatılmıştır. 0, 15, 30, 60 ,90 ve 120.günlerde yapılan toprak analizleri ile, uygulamaların toprakta CO2, DHA, MBC, OM, pH ve EC'e etkileri belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, mikrobiyal özelliklerden CO2, DHA ve MBC değerleri ile toprak organik madde (TOM) içerikleri, SG ve ÇG uygulamaları ile artmıştır. Mikrobiyal toprak özellikleri ÇG uygulamaları ile SG uygulamalarından daha yüksek değerler vermiştir. TOM içerikleri ve EC değerleri SG uygulamalarında ÇG'den daha yüksek sonuçlar vermiştir. KS eklemeleri, toprak mikrobiyal aktivitelerini, sıfır uygulama topraklarına (T0) göre daha fazla arttırmıştır. Bununla beraber DHA sonuçları, KS eklenmiş SG varyant topraklarında daha düşük bulunmuştur. Uygulamalar ve sıfır uygulama toprakları (T0) arasındaki farkların en düşük ve en yüksek genel ortalama değerleri CO2 için 69 g gkt-1 24 sa-1 (T ÇG KS2) ve 132 g gkt-1 24 sa-1 (T SG KS3), DHA için 8 g TPF gkt-1 (T SG KS1) ve 28 g TPF gkt-1 (T ÇG KS3), MBC için 137 g gkt-1 (T SG) ve 475 g gkt-1 (T ÇG) ve TOM için %1.01 (T ÇG KS3) ve %1.70 (T SG) olarak belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, organik gübre ile birlikte uygulanan KS'nin olumsuz etkileri önemli derecede azaltılmıştır. Uygun KS ve OM uygulamaları ile toprak mikrobiyal aktivitesi ve TOM içeriği olumlu gelişmeler gösterebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, which was carried out with vermicompost (VC) and farm manure (FM) applications with olive black water (OMW) added at different rates, it was aimed to increase the persistence of organic matter (OM) in the soil with the effect of OMW. For this purpose, OM: OMW ratios of 1:0.5, 1:1 and 1:2 were prepared and these mixtures were incubated at field capacity moisture content for 30 days. At the end of the incubation, the incubator trial was started after the mixtures of VC and VC, with the addition of OMW, were mixed at the rate of 20% to the potting soil. The effects of the applications on CO2, DHA, MBC, OM, pH and EC in the soil were determined by soil analyzes performed at 0, 15, 30, 60, 90 and 120 days. According to the results of the research, CO2, DHA and MBC values of microbial properties and soil organic matter (SOM) contents increased with VC and FM applications. Microbial soil properties gave higher values with WG applications than with VC applications. TOM contents and EC values gave higher results in VC applications than FM. KS additions increased soil microbial activities more than zero application soils (S0). However, DHA results were lower in SG variant soils with added KS. The lowest and highest overall average values of the differences between applications and zero application soils (S0) are 69 g gkt-1 24 h-1 (S FM OMW2) and 132 g gkt-1 24 h-1 (S VC OMW3) for CO2, 8 g TPF gkt-1 (S VC OMW1) and 28 g TPF gkt-1 (S FM OMW3) for DHA, 137 g gkt-1 (TSG) and 475 g gkt-1 for MBC (S FM) and 1.01% (S FM OMW3) and 1.70% (T VC) for SOM. According to the results of the research, the negative effects of CS applied with organic fertilizer were significantly reduced. With appropriate OMW and OM applications, soil microbial activity and SOM content can show positive developments.