Yerli bir traktör motorunun performans ve emisyon karakteristiklerinin faz III-B standardı için incelenmesi
Investigation of performance and emission characteristics of a domestic tractor engine for the stage III-B standard
  1. Tez No: 774553
  2. Yazar: EMRE GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇANAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Ziraat, Automotive Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ülkemiz; jeopolitik durumu, su kaynakları ve ekolojik çeşitlilik nedeniyle bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi bakımından dünyada önemli bir konumdadır. Tarım sektörü, geçmişten günümüze çeşitli besin maddelerini üretip, işleyerek toplumların sağlığı ve kalkınmasında önemli bir paya sahiptir. Gelişen teknolojiyle birlikte birçok tarım makinesi de hayatımıza girmiş ve bu alanda da işlerimizi kolaylaştırmıştır. Bu tarım makinelerinden olan traktörler, birçok konuda bize kolaylık sağlamasına rağmen traktörlerin kullandığı petrol kökenli yakıtlar dünyamız için gitgide büyük problem oluşturmaya başlamıştır. Küresel ısınma olarak isimlendirdiğimiz bu olay daha kötü seviyelere gelmeden önce durdurulmak istenmekte ve halen kullanmakta olduğumuz petrol kökenli enerji kaynaklarının zararlarını azaltma yolları aranmaktadır. Bu nedenle, ülkeler kullandığı her türlü araç için egzoz emisyon standartları başlığı altında değerler belirleyerek atmosfere salınan zararlı gazların azaltılması yoluna gitmiştir. Bu çalışmada; ülkemizde tarım sektöründe kullanılmak için üretilen traktörlerin oluşturduğu zararlı gaz emisyonları incelenerek firmaların emisyon oluşumlarını azaltmak için yapmış olduğu Ar-Ge faaliyetleri üzerinde durulmaktadır. Ülkemizde yürürlükte olan Faz III-A Emisyon Standardından sırasıyla Faz III-B, Faz IV ve Faz V'e geçerken izlenecek yollar, uygulanan değişiklikler incelenmektedir. Bununla birlikte, %100 Yerli ve Milli sermayeli bir Türk firmasının (TÜMOSAN gibi) ürettiği Faz III-B Emisyon Standardına uygun bir traktöre ait dizel motorunun emisyon testleri, emisyon değerlerini iyileştirmek için yapılan Ar-Ge çalışmaları incelenerek analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Our country is in important position in the world in terms of plant production and animal products due to its geopolitical position, water resources and ecological diversity. From past to present, agricultural sector has important role on the health and development of societies by producing and processing various nutrients. Along with developing technologies, agricultural machines such as tractors have entered our lives and made our jobs easier in this field. However, tractors using petroleum-based fuels have participated to increasing problem for our World, called Global Warming. This problem has been wanted to be stopped before it reached worse levels. For this purpose, R&D have been started to reduce the damage of petroleum-based sources we are currently using. For this reason, countries have taken the path of reducing harmful gases released into the atmosphere by setting values under emission standards for all types of vehicles. In this study; harmful gas emissions created by tractors used in agricultural area in our country have been investigated and R&D activities carried out by the companies to reduce the emissions have been focused. During the transition, from Stage III-A to Stage III-B, Stage IV and Stage V, the routes to be followed and the changes to be made have been investigated. At the same time, a tractor produced by 100% national and local Turkish company (such as TUMOSAN) and meet Stage III-B emission standards have been selected, emissions tests procedure and R&D on the engine to improve its emission values have been analyzed.