Denizde çatışmayı önleme durumlarındaki karar verme süreçlerinin iyileştirilmesinde oyun tabanlı öğrenme etkisinin incelenmesi
Analysing the effect of game-based learning for improving decision making processes in collision avoidance situations
  1. Tez No: 774557
  2. Yazar: TAHA TALİP TÜRKİSTANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ KULEYİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Eğitim ve Öğretim, Marine, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilikte Emniyet, Güvenlik ve Çevre Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Denizde çatışma durumları seyir emniyetinin ve deniz ulaştırmasının devamlılığını büyük ölçüde tehdit eden olaylardır. Gemilerin köprüüstünde seyir vardiyası tutan vardiya zabitleri ise çatışma kazalarının engellenmesinde öncelikli sorumlulardır. Denizde çatışmayı önlemede ilk ve son tedbir görevini üstlenen vardiya zabitleri bu süreçte ortaya çıkan insan hatalarının da başlıca kaynağıdır. Nitekim, gerçekleşen çatışma kazalarının büyük çoğunluğu doğrudan gemi bünyesindeki operasyonlar ve insan hataları ile ilişkilendirilmektedir. Bu nedenle yetkin vardiya zabitlerinin istihdamı halen deniz kazalarının önlenmesi ve insan hatasının azaltılmasındaki en kritik unsurdur. Her duruma hazırlıklı, tetikte, yeterli bilgi ve beceri seviyesine sahip vardiya zabitlerinin yetiştirilmesi yolundaki en önemli adım ise kaliteli denizcilik eğitimi faaliyetleridir. Bu çalışmanın amacı oyun tabanlı öğrenme modeli çerçevesinde denizde çatışmayı önleme durumları içeren bir karar verme alıştırması ile vardiya zabiti adayı öğrencilerin çatışmayı önleme performanslarının geliştirilip geliştirilemeyeceğinin incelenmesidir. Bu kapsamda vardiya zabiti adayı öğrencilerin, denizde çatışmayı önleme durumlarında algısal ipuçlarını, beklenti, hedef ve eylemleri daha çabuk ve doğru tespit etmesine yardımcı olması amacıyla 8 farklı senaryo içeren bir oyun tabanlı karar verme alıştırması geliştirilmiştir. Geliştirilen oyun tabanlı alıştırma vardiya zabiti adayı öğrenciler tarafından denenmiş ve etkileri öntest sontest kontrol gruplu deneysel model üzerinden incelenmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalar durumsal farkındalık, karar verme becerisi ve seyir performansı alt faktörlerinden oluşturulan çatışmayı önleme performansı çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Buna ek olarak, katılımcıların geliştirilen araştırma özelinde bu tür oyun tabanlı öğrenme araçlarına olan bakış açıları sorgulanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular çatışma durumları için geliştirilmiş oyun tabanlı karar verme alıştırmasının çatışmayı önleme performansını göz ardı edilmemesi gereken bir seviyede arttırdığını göstermiştir. Oyun tabanlı öğrenmenin öğrencilerin motivasyonunu, katılımını ve algılanan öğrenme unsurlarını olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Katılımcıların büyük çoğunluğu bu tür bir uygulamayı tekrar kullanmak istediğini ve bu tür oyun tabanlı öğrenme alıştırmalarının diğer dersler ve konular için de yaygınlaşması gerektiğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Collision situations at sea are events that greatly threaten the durability of maritime transport and navigation safety. Officers of the watch who keep navigational watch on the ship's bridge are primarily responsible for preventing these collision accidents. Maritime officers who take the role of first and last measure in preventing conflict at sea, are also the main source of human errors that occur during this process. As a matter of fact, most of the collision accidents are directly related to the human errors and operations onboard the ship. Therefore, the employment of competent seafarers is still the most crucial element for reducing the human error and preventing maritime accidents. Quaility training programs are the most important step in training seafarers who are prepared for every situation with sufficient knowledge and skills. The aim of this study is to examine whether the performance of the officer candidate students can be improved with a decision-making exercise that is based on the game-based learning framework which contains collision prevention situations. In this context, a game-based decision-making exercise containing 8 different collision scenarios have been developed to help officer candidate students to identify perceptual cues, expectations, goals and actions more quickly and accurately in situations of collision prevention situations. The developed game-based training tool was tested by the officer candidate students and the effects were examined through a experimental model with pretest posttest control group. Analysis were carried out on collision prevention performance, which is formed from situational awareness, decision-making skills and navigational performance sub-factors. In addition, students' perspectives towards such game-based learning tools were questioned in particular to the developed training tool. The findings of the study showed that the game-based decision-making exercise developed for collision situations improves the collision prevention performance at a level that should not be ignored. It has been determined that game-based learning positively affects students' motivation, participation and perceived learning elements. The majority of the participants stated that they wanted to use this training tool again and that such game-based learning applications should become widespread for other courses and subjects.