Sigortacının aydınlatma yükümlülüğü
Insurer's information duty
- Tez No: 774556
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ŞENOCAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Özel sigorta hukukunda, sigorta sözleşmesi yapmak amacıyla görüşmelere başlanmasından sözleşmenin kurulmasına kadar geçen zaman diliminde sigortacı ile sigorta ettiren arasında akdedilecek sözleşme ilişkisinden bağımsız bir güven ilişkisi tesis edilmektedir. Ortaya çıkan söz konusu güven ilişkisi, taraflara birtakım yükümlülükler getirmektedir. Taraflar arasında sözleşme görüşmeleri sırasında kurulan güven ilişkisinden kaynaklanan yükümlülüklerden birisi de görüşmelere katılanların diğer tarafın bilgi eksikliğini gidermektir. Türk hukukunda sigortacının sözleşmenin kurulmasından önce ve sözleşmenin devamı sırasında karşı tarafı aydınlatma yükümlülüğü 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 1423'üncü maddesinde düzenlenmiştir. Ancak söz konusu hüküm, sigortacının aydınlatma yükümlülüğünü düzenlemekle birlikte birçok açıdan izaha muhtaçtır. Mevcut tez çalışmasında Türk Ticaret Kanunu'nun 1423'üncü maddesinde düzenlenen sigortacının aydınlatma yükümlülüğü Almanya ve İsviçre mevzuatı, doktrinde ileri sürülen görüşler ve mahkeme kararları ışığında ele alınmış ve açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In private insurance law, a trust relationship independent of the contractual relationship to be concluded is established between the insurer and the policyholder in the period from the beginning of negotiations to the conclusion of the contract. The aforementioned relationship of trust imposes certain duties on the parties. One of the duties arising from the trust relationship established between the parties during the contract negotiations is to obviate the lack of information of the other party. This relationship of trust imposes certain obligations on the parties. One of the duties arising from the trust relationship established between the parties during the contract negotiations is to obviate the lack of information of the other party. In Turkish law, the duty of the insurer to inform the other party before the conclusion and during the continuation of the contract is regulated in Article 1423 of the Turkish Commercial Code No. 6102. However, although the provision in question regulates the insurer's information duty, it is in need of explanation in many respects. In this study, the information duty of the insurer, regulated in Article 1423 of the Turkish Commercial Code, is discussed in the light of German and Swiss legislation, the views put forward in the doctrine and judicial decisions.