Devlet ve özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerin serbest zaman doyumu ve rekreatif etkinliklere katılım engellerinin incelenmesi
Releasing time satisfaction and participation barriers to recreational activities of teachers working in state and private education institutions
- Tez No: 774585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma ile Devlet ve Özel Öğretim Kurumlarında Çalışan Öğretmenlerin Serbest Zaman Doyumu ve Rekreatif Etkinliklere Katılım Engellerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın evrenini Devlet ve Özel eğitim kurumlarındaki öğretmenler örneklem grubunu ise Çankırı, Konya ve Ankara'da görev yapan 132 erkek 172 kadın toplam 304 öğretmen oluşturmuştur. Kişisel verilerin elde edilmesinde araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu kullanılırken, Rekreatif Faaliyetlere katılım engellerinin belirlenmesinde Alexandris ve Carol (1997) tarafından geliştirilen Karaküçük ve Gürbüz (2007) tarafından Türkçeye uyarlanan Rekreatif Faaliyetlere Katılım Engelleri Ölçeği, Serbest Zaman Doyum düzeylerinin belirlenmesinde ise Jacob G. Beard ve Mounir G. Ragheb (1980) tarafından geliştirilen Gökçe ve Orhan (2011) tarafından Türkçeye uyarlanan Serbest Zaman Doyum Ölçeği (SZDÖ) kullanılmıştır. Verilerin tanılayıcı istatistikleri yapılarak varyans ve homojenlikleri test edilmiş, İkili karşılaştırmalarda Independent Samples t test, çoklu karşılaştırmalarda One-Way Anova testi kullanılırken farklılık kaynağının belirlenmesinde ise Tukey HSD testi kullanılmıştır. Bu çalışmada, Serbest zaman doyum ölçeğinin geneli için Cronbach's Alpha değeri .95 olarak, Boş zaman engelleri ölçeği için Cronbach's Alpha değeri .94 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to examine the Leisure Time Satisfaction and Participation Barriers to Recreational Activities of Teachers Working in State and Private Education Institutions. While the universe of the study consisted of teachers in State and Private education institutions, the sample group consisted of 132 male, 172 female, total 304 teachers working in Çankırı, Konya and Ankara. While the personal information form created by the researcher was used to obtain personal data, the scale of barriers to participation in Recreational Activities, developed by Alexandris and Carol (1997) and adapted to Turkish by Karakucuk and Gürbüz (2007), in determining the barriers to participation in Recreational Activities, developed by Beard and Ragheb (1980) and adapted into Turkish by Gökçe and Orhan (2011), the“leisure satisfaction scale (CIS)”was used. The diagnostic data, structure variables and homogeneity of the data were tested, Independen Samples t-test was used in pairwise comparisons, One-Way Anova test was used in multiple comparisons, while Tukey HSD test was used to determine the source of the variable. In this study, Cronbach's Alpha value was determined as .948 for the Leisure Time Satisfaction Scale in general, and .942 for the Leisure Time Barriers Scale.