Özel eğitim gereksinimli çocuğu olan ebeveynlerin yaşama anlam verme düzeylerinin, manevi iyi oluş ve sabır düzeyleri açısından incelenmesi
An investigation of the levels of giving meaning to life of parents with children with special education needs in terms of spiritual well-being and patience levels
  1. Tez No: 774586
  2. Yazar: MUHAMMET BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ELİÜŞÜK BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı özel eğitim gereksinimli çocuğu olan ebeveynlerin yaşama anlam verme düzeylerinin manevi iyi oluş ve sabır düzeyleri açısından incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Konya'daki özel eğitim gereksinimli çocuğu olan ebeveynlerden 536 kişi oluşturmuştur. Çalışma grubunun 328'i kadın, 208'i erkektir. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Yaşamın Anlamı Ölçeği, Manevi İyi Oluş Ölçeği ve Sabır Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizi SPSS paket programında yapılmıştır. Analizler sonucunda var olan anlam boyutu ile bulunmaya çalışılan anlam boyutu ile arasında negatif bir ilişki; var olan anlam boyutu ile toplam yaşamın anlamı, toplam sabır ve sabır alt boyutları, toplam manevi iyi oluş ve manevi iyi oluş alt boyutları arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Bulunmaya çalışılan anlam boyutunun toplam yaşamın anlamı puanları ile pozitif; diğer boyutlarla negatif bir ilişkisi vardır. Toplam sabır ve sabır alt boyutları, toplam manevi iyi oluş ve manevi iyi oluş alt boyutları arasında pozitif bir ilişki olduğu bulunmuştur. Yapılan t testi sonucunda annelerin aşkınlık, doğayla uyum, kişilerarası sabır, gündelik yaşamda sabır, yaşam zorluklarında sabır ve toplam sabır düzeylerinin babalara göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu bulunmuştur. Bulunmaya çalışılan anlam alt boyutundan alınan puanların okuryazar ve ön lisans eğitim düzeyi arasında okuryazar eğitim düzeyindeki katılımcıların lehine anlamlı bir farkı saptanmıştır. Aşkınlık alt boyutundan alınan puanların okuryazar olan katılımcıların ilkokul mezunu, ortaokul mezunu, ön lisans mezunu ve lisansüstü mezunu eğitim düzeyine sahip olan katılımcılara göre düşük olduğunu bulunmuştur. Doğayla uyum alt boyutundan alınan puanlarda okuryazar bireylerin ön lisans mezunu bireylere göre istatistiksel olarak aleyhinde anlamlı bir fark saptanmıştır. Okuryazar olan katılımcıların ön lisans mezunu ve lisans mezunu eğitim düzeyine sahip olan katılımcılara göre toplam manevi iyi oluş düzeylerinin düşük olduğu bulunmuştur. Manevi iyi oluş ve alt boyutları, sabır ve alt boyutları birlikte değerlendirildiğinde yaşamın anlamı ve alt boyutlarını yordadığı görülmektedir. Var olan anlam ve bulunmaya çalışılan alt boyutunun en iyi yordayıcısı anomi alt boyutudur. Toplam yaşamın anlamı puanlarının en iyi yordayıcısı doğayla uyum alt boyutudur. Elde edilen sonuçlara yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the level of giving meaning to life of the parents with children with special needs in terms of spiritual well-being and patience. The study group of the research consists of 536 parents of children with special education needs in Konya in the 2021-2022 academic year. Of the study group, 328 were female and 208 were male. Personal Information Form, Meaning of Life Scale, Spiritual Well-Being Scale and Patience Scale were used in the study. The analysis of the collected data was made in the SPSS package program. As a result of the analysis, there is a negative correlation between the existing meaning dimension and the meaning dimension tried to be found; A positive correlation was found between the existing meaning dimension and the meaning of total life, total patience and patience sub-dimensions, total spiritual well-being and spiritual well-being sub-dimensions. The meaning dimension tried to be found has a positive correlation with the total meaning of life scores and it has a negative correlation with other dimensions. It was found that there is a positive correlation between total patience and patience sub-dimensions, total spiritual well-being and spiritual well-being sub-dimensions. As a result of the t test, it was found that mothers' levels of transcendence, harmony with nature, interpersonal patience, patience in daily life, patience in life difficulties and total patience were significantly higher than fathers. A significant difference was found between the scores obtained from the sub-dimension of meaning tried to be found between the literate and associate degree education levels in favor of the participants at the literate education level. It was found that the scores obtained from the sub-dimension of transcendence were lower than the literate participants with primary school graduate, secondary school graduate, associate degree graduate and postgraduate education level. A statistically significant difference was found against the literate individuals compared to the associate degree graduates in the scores obtained from the harmony with nature sub-dimension. It was found that the total spiritual well-being levels of the literate participants were lower than those who had an associate degree or a bachelor's degree. When spiritual well-being and its sub-dimensions, patience and sub-dimensions are evaluated together, it is seen that it predicts the meaning and sub-dimensions of life. The best predictor of the existing meaning and the sub-dimension that is tried to be found is the anomie sub-dimension. The best predictor of total meaning of life scores is harmony with nature sub-dimension. Suggestions for the results obtained are given.