Pamuklu örgü mamüllerin antiperoksit kullanarak aynı banyoda ağartılması ve boyanması
  1. Tez No: 77460
  2. Yazar: ALİ ABBASGHOLİZAD TOLOUİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
IV ÖZET PAMUKLU ÖRGÜ MAMULLERİN ANTİPEROKSİT KULLANARAK AYNI BANYODA AĞARTILMASI VE BOYANMASI ABBASGHOLIZAD TOLOUİ, Ali Yüksek Lisans Tezi, Tekstil Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Kerim DURAN Haziran 1998, 110 sayfa Bu araştırma pamuklu örme mamullerinin çeşitli antiperoksit madde ler kullanılarak aynı banyoda ağartma ve boyama işlemini tek adımda gerçekleştirmek ve bunların renk verimine ve maliyetlere etkisini incele mek amacı ile yapılmıştır. Bu işlemler sonucunda su, enerji, kimyasal madde ve işçilik gibi giderlerin araştırmada uygulanan yöntemlere göre nasıl etkilendiği incelenmiştir. Çalışmalarda peroksit ağartma işlemlerinden sonra beş değişik anti- peroksit peroksit maddesi kullanarak, 3 tip ( 40 C - 60 C - 80 C ) de boyanan reaktif boyarmadde ile aynı ve ayrı banyolarda boyama işlemleri yapılmıştır. Elde edilen çeşitli boyama sonuçlarının K / S değerleri ve renk farklıkları hesaplanarak birbirleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT THE BLEACHING AND DYEING OF COTTON KNITTED FABRICS IN THE SAME BATH BY USING ANTiPEROXIDE AGENTS. ABBASGHOLIZAD TQLOUÎ,ALİ Master of Science Degree Thesis. Tutor OF Thesis:Prof.Dr.Kerim DURAN June 1998,110 pages In this research, knitted cotton fabrics are dyed and bleached at the same one step process by using several antiperoxide agents. It's amid to observe the consequences on the costs and the color productivity. The effects of costs of water, energy, chemical stuff and labor are observed regarding the methods which are implementod. In these experiments, after the bleaching process, by applied 5 0 0 different baths with three kind of different reactive dyestuff ( 40 C - 60 C - 80 C ). The K / S results and color differences which are obtained from different dyeing processes are calculated and compared.