Kişilik ve beslenme alışkanlıkları arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolü
The mediating role of difficulties in emotion regulation in the relationship between personality and dietary habits
- Tez No: 774606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TEKKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, kişilik ve beslenme alışkanlıkları arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolünü incelemektir. Bununla birlikte beslenme alışkanlıklarının, sosyo-demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi de amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini seçkisiz olmayan uygun örnekleme ile belirlenen, 18-40 yaş arasındaki 394 katımcı oluşturmuştur. Bu çalışma kapsamında veri toplamak amacıyla; katılımcıların beslenme alışkanlıklarını belirlemek için“Üç Faktörlü Beslenme Anketi”, kişilik özelliklerini belirlemek için“Hexaco Kişilik Envanteri Kısa Formu”, duygu düzenlemede yaşanan güçlük düzeylerini belirlemek için“Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği Kısa Formu”ve demografik bilgilerin tespiti için“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 23 ve IBM SPSS AMOS 23 programları ile çözümlenmiştir; analizlerde bağımsız gruplar T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Pearson Momentler Çarpımı Korelâsyonu ve Yol (Path) Analizi gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler neticesinde kişiliğin boyutları olan; dürüstlük, duygusallık, dışadönüklük ve uyumluluk faktörleri ile beslenme alışkanlığı arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün kısmi aracılık rolü üstlendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the mediating role of emotion dysregulation in the relationship between personality and nutrition habits. In addition, it was also aimed to examine whether the nutritional habits differ according to socio-demographic variables. The sample of the study consisted of 394 participants between the ages of 18 and 40, who were determined by non-random convenient sampling. In order to collect data, for this;“Three-Factor Eating Questionnaire”was used to determine the eating habits of the participants,“Hexaco Personality Inventory Short Form”was used to determine personality traits,“Difficulties in Emotion Regulation Scale Short Form”was used to determine the difficulty levels in emotion regulation, and“Personal Information Form”was used to determine demographic information. The data obtained within the scope of the research were analyzed by IBM SPSS Statistics 23 and IBM SPSS AMOS 23 programs; for the analyses, T-Test for independent groups, One-Way Analysis of Variance, Pearson Product-Moment Correlation and Path Analysis were implenmented. As a result of the analyses, it was established that emotion dysregulation played a partial mediating role in the relationshıp beetwen honesty, emotionality, extraversion and adaptability, which are the dimensios of personality and nutrition habits.