18-65 yaş arası bireylerin yeme alışkanlıklarının narsist kişilik ve beden algısı ile ilişkisi
The eating habits relationship of 18-65 YEARS old withnarsist personality and body image
  1. Tez No: 754320
  2. Yazar: NACİYE BETÜL ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırma 18-65 yaş arası bireylerin yeme alışkanlıklarının narsist kişilik ve beden algısı ile ilişkisini bulmak ve bilime bu konuda ışık tutmaktır. Araştırmada 18-65 yaş arası Türkiye'de bulunan yetişkinler arasından yapılan örneklem hesabıyla çalışmaya gönüllü katılım sağlayan 668 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, Google Form üzerinden Ekim 2021-Mart 2022 tarihleri aralığında, Sosyodemografik Veri Formu, Narsistik Kişilik Envanteri (NKE), Beden Algısı Ölçeği (BBÖ) ve Üç Faktörlü Beslenme (ÜFB) Anketi'nden oluşan online anket ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research aims to decipher the relationship between the eating habits of individuals aged 18-65 with narcistic personality and body perception and shed light to science regarding this issue. The study was conducted with 668 people who voluntarily participated in the study with the sample calculation made among adults in Turkey between the ages of 18-65. Research data consists of; datas through Google Form between October 2021-March 2022, socio-demographic data form, the narcistic personality inventory (NPI), the Body Perception Scale (BPS) and Three-Factor Nutrition (TFN) Survey.