Silver nanopartiküllerinin in vitro prostat ve baş boyun kanser modeli üzerine sorafenib ile sinerjistik etkilerinin araştırılması
Investigation of synergistic effects of silver nanoparticles with sorafenib on in vitro prostate and head and neck cancer model
  1. Tez No: 774640
  2. Yazar: MERVE ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELANUR AYDIN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Erkeklerde sık görülen kanserler arasında olan prostat kanseri her yıl yüz binlerce ölüme neden olmaktadır. Hipofarenks kanseri, nadir görülen geç teşhis koyulan sağ kalım oranı düşük malign kanserlerdendir. Günümüzde cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi gibi metotlar ile kanser tedavisi yapılmaktadır. Fakat geleneksel kanser tedavilerinin yan etkileri vardır. Bu nedenle, mevcut çalışmaların çoğu kanserin tanı ve tedavisinde yeni yaklaşımlar bulmaya yönelmiştir. Kanser tedavisinde nanoteknolojiye dayalı kullanılan terapiler minimal yan etkiler ve yüksek özgünlükleriyle oldukça ilgi çekmektedir. Son yıllarda araştırmalar, gümüş nanopartiküllerinin (AgNP) antikanser özelliklerine odaklanmıştır. Diğer taraftan, tirozin kinaz sinyal yolaklarını inhibe eden sorafenib tedavisi kanser tedavilerinde halihazırda kullanılmaktadır. Yapılan literatür taraması sonucu, AgNP ve sorafenibin PC3 (prostat kanseri) ve FaDu (farinks kanseri) hücre hatları üzerine sinerjistik etkilerinin çalışılmadığı tespit edilmiştir. Bu tez çalışmasında, PC3 ve FaDu hücrelerine AgNP ve sorafenib ayrı ve birlikte uygulanarak hücresel ve moleküler düzeyde etkileri incelenmiştir. Hücre proliferasyonunu belirleyen CVDK-8 testiyle PC3 ve FaDu hücrelerine karşı her bir etken maddenin IC20 konsantrasyonları belirlenmiştir. Etken maddelerin PC3 ve FaDu hücrelerinde oluşturduğu apoptoz etkileri, kolorimetrik olarak ölçülüp kaspaz-3 proteini seviyesindeki değişimler western blot ile belirlenmiştir. Her iki hücre hattında da AgNP ve sorafenibin tek başına uygulamaları konsantrasyona bağlı olarak hücre canlılığında azalmaya neden olmuştur. AgNP-Sorafenib kombinesinin PC3 hücrelerine kıyasla FaDu hücrelerinde hücre proliferasyonu inhibisyonunda daha etkili olduğu gözlemlenmiştir. Western blot analizinden izlenen kaspaz-3'ün ekspresyon verilerine göre, FaDu hücrelerinde AgNP ve AgNP-Sorafenib muamele gruplarında apoptozda anlamlı bir değişiklik gözlemlenirken, sorafenib muamele grubunda anlamlı bir değişiklik olmadığı tespit edilmiştir. Mevcut çalışmadan ulaştığımız verilerin, nanotaşıyıcı ilaç sistemlerine yeni bakış açıları sağlayacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer, one of the most common cancers in men. Hypopharyngeal cancer is a rare malignant cancer. Because traditional cancer treatments have side effects, most of the current studies are directed towards finding new approaches in the diagnosis and treatment of cancer. Therapies based on nanotechnology have attracted much attention with minimal side effects and high specificity. In recent years, research has focused on the anticancer properties of silver nanoparticles (AgNPs). Furthermore, sorafenib therapy, which inhibits tyrosine kinase signaling pathways, is already used in cancer treatments. According to literature review, we determined that the synergistic effects of AgNP and sorafenib on PC3 (prostate cancer) and FaDu (pharyngeal cancer) cells were not studied. In this thesis, AgNP and sorafenib were applied individually and together to PC3 and FaDu cells, their effects were examined at cellular and molecular levels. The IC20 concentrations of each agents against PC3 and FaDu cells were determined by CVDK-8 assay. Apoptosis effects were measured colorimetrically and changes in caspase-3 expression levels were determined by western blot. In both cells, AgNP and sorafenib alone caused a concentration-dependent decrease in cell viability. It was observed that AgNP-Sorafenib combination was more effective in cell proliferation inhibition in FaDu cells compared to PC3 cells. According to Western blot analysis, a significant change in apoptosis was observed in the AgNP and AgNP-Sorafenib groups in FaDu cells, while no significant change was observed in the sorafenib group. It is expected data of this study will provide new perspectives on nanocarrier drug systems.