Efficient signal processing techniques for colocated massive MIMO RADCOM based on OFDM waveform
Eş konumlu kitlesel MIMO radar-haberleşme kanal yapısında OFDM dalgabiçimine dayalı verimli sinyal işleme teknikleri
- Tez No: 774646
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN MUZAFFER GÜVENSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Radar ve haberleşme sistemleri askeri ve sivil kullanımdaki bilgi iletiminde önemli role sahiptir. Tek bir platformda bu sistemlerin entegrasyonunun sağlanması ve aynı sinyalin her iki sistem için de kullanılması konsepti RADCOM olarak adlandırılır. MIMO yapılar; tek bir platform üzerinde çoklu iletim ve alıcı antenleri ile zaman, frekans ve uzay kullanımını sağlar. MIMO radar, iletim antenleri aracılığıyla birden fazla sinyali iletebilir. Alıcı antenler, iletilen bu sinyallerin yankılarını almak için kullanılır. Bu tezde birlikte konumlandırılmış MIMO radar sistemlerinde OFDM modülasyon tipinin kullanıldığı sinyal paylaşım methodu incelenmiştir. Kanallar uzamsal olarak ilişkili Rician methoduyla, kanal modelinin görüş hattından oluşmasıyla incelenmiştir. Kanal kovaryans matrisi (CCM) parametrik olarak kanal korelasyon bilgisine (geliş açısı ve açısal yayılımlar) bağlı olarak oluşturulmuştur. Kanaldan alınan sinyal ile hedef haritası oluşturulmuştur. Radar data küp, hedef haritası, menzil, açı ve doppler kayması bilgileri ile sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Radar systems and communication systems play a vital role in military and commercial usage of information transmission. The concept of integration these systems in a single platform with joint waveform is called as RADCOM (Radar and Communication). MIMO structures are promising systems to provide time-frequency and space usage approach with having multiple transmit and multiple receive antennas integrated in single platform. MIMO radar transmits multiple probing signals via transmit antennas and receiving antennas are used for receiving echos from these transmitted signals. In this thesis, co-located MIMO RADCOM systems that use signal sharing method with OFDM modulation are studied. Channels are spatially correlated Rician fading, i.e. channel model is composed of a line-of-sight path. Channel covariance matrix (CCM) is constructed parametrically depended on channel correlation information (angle of arrival and angular spreads). Received signal from channel is used to provide target map. Radar data cube, ie. target map, is constructed by range, angle and doppler information.