Düşük yağ içerikli sütlere inülin ve buğday lifi ilavesinin probiyotik tulum peynirinin bazı özellikleri üzerine etkisi
The effect of inulin and wheat fiber addition to low-fat milk on some properties of probiotic tulum cheese
  1. Tez No: 774647
  2. Yazar: ZEHRA ALBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDİA ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
Bu araştırmada, farklı oranlarda diyet lifi (inülin veya buğday lifi) ve probiyotik bakterilerin (Bifidobacterium animalis subsp. lactis BB-12 ve Lactobacillus acidophilus LA-5) eklenmesi ile az yağlı ve yağsız fonksiyonel Tulum peynirleri üretilmiştir. Olgunlaşma süresince (90 gün) diyet liflerin, probiyotik bakterilerin canlılığına ve Tulum peynirlerinin bazı özelliklerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, low-fat and non-fat functional Tulum cheeses were produced by adding different percentages of dietary fiber (inulin or wheat fiber) and probiotic bacteria (Bifidobacterium animalis subsp. lactis BB-12 and Lactobacillus acidophilus LA-5). It was aimed to investigate the effects of dietary fibers on the viability of probiotic bacteria and some properties of Tulum cheeses during the ripening period (90 days).