Efficient signal processing techniques for ısac with mono and multistatic MIMO radar architectures
Mono ve multistatik mimo radar mimarileriyle isac için verimli sinyal işleme teknikleri
  1. Tez No: 955353
  2. Yazar: UĞUR BERKAY SARAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN MUZAFFER GÜVENSEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
İlerleyen teknolojiyle birlikte haberleşme yapan cihazların sayısında ve haberleşme kalitesinde meydana gelen büyük artış, hem daha fazla frekans bandı kullanılmasını zorunlu kılmış hem de kullanılan bantların verimli bir şekilde değerlendirilmesi konusunu gündeme getirmiştir. Öte yandan özellikle otonom taşıtlar ve insansız hava araçları gibi teknolojik uygulamalar, yüksek çözünürlüklü radarlara duyulan ihtiyacın da ciddi bir artış içinde olduğunu göstermektedir. Yüksek frekans ve geniş bant ihtiyacını bir ölçüde karşılayabilecek milimetre dalgalarının kullanımının yanı sıra, radar ve haberleşmenin aynı frekans bandında bir arada bulunması ve frekans bandı içinde uzamsal çeşitlilik sağlayan çoklu giriş çoklu çıkış (MIMO) mimarisinin kullanılması, bant genişliği verimliliğini önemli ölçüde artırabilir. Entegre algılama ve haberleşme (ISAC) konusunda literatürde çok sayıda çalışma bulunmasına rağmen, bu tür sistemlerde kullanılacak sinyal işleme yöntemleri veya detektörler konusunda ortak bir karar bulunmamaktadır. Bu tezde, hem tek giriş tek çıkış (SISO) hem de MIMO mimarileri kullanan monostatik ve multistatik ISAC sistemlerine yönelik ayrıntılı sistem modelleri geliştirilmiş ve bu modellere karşılık gelen, bilgi destekli ve uyarlamalı kargaşa gidermeyi de içeren sinyal işleme yöntemleri önerilmiştir. Önerilen yöntemlerin performansları çeşitli performans ölçütleri üzerinden incelenmiş ve literatürdeki güncel yaklaşımlarla kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
The huge increase in the quantity of telecommunication devices and the quality of communication made it necessary to use larger bandwidth and it also showed the importance of bandwidth efficiency. On the other hand, technological applications like automated vehicles or drones bring forward a significantly increasing need for high-resolution radars. Along with the use of millimeter waves, which may satisfy the need for high frequency and large bandwidth to a degree, coexistence of radar and communication in the same frequency band and utilization of multiple-input multiple-output (MIMO) architecture, which enables spatial diversity inside a frequency band, would increase bandwidth efficiency considerably. Despite numerous works in the literature about integrated sensing and communication (ISAC), there is not a consensus on the signal processing methods or the actual detectors that will be used on such systems. In this thesis, detailed system models for monostatic and multistatic ISAC systems using both single-input single-output (SISO) and MIMO architectures are developed and appropriate signal processing methods corresponding to these models, including knowledge-aided and adaptive clutter elimination, are proposed. The performances of the proposed methods are investigated through different performance metrics and compared with their state-of-the-art counterparts in the literature.