Bor trioksit (B2O3) esaslı iyonik sıvıların, kanser hücreleri üzerindeki anti-proliferatif özelliklerinin ve kemik onarımındaki etkilerinin in vitro koşullarda araştırılması
Investigation of the anti-proliferative characteristics on cancer cells and the effects on bone repair in vitro conditions of boron trioxide (B2O3) based ionic liquids
  1. Tez No: 774649
  2. Yazar: DERYA ATASOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL ERDEN TAYHAN, DOÇ. DR. NESRİN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bor doğada serbest olarak bulunmaz, diğer elementlerin oksitleriyle birlikte B2O3 halinde bulunur. Canlı beslenmesinde bor mikro besin elementidir. Mikro elementlerin çok yüksek etki katsayıları vardır ve çok az miktarlarda dahi en iyi etkiyi sağlamak için yeterlidirler. İyonik sıvı terimi, 100 C'nin altında eriyen tuzlar için kullanılmaktadır. Tuzun erime noktası oda sıcaklığın altında ise bu tuzlar oda sıcaklığında iyonik sıvı olarak adlandırılır. İyonik sıvıların, yağ, protein, plastik gibi çok çeşitli maddeleri çözmelerinin yanında polar organik ve aromatik çözücülerin çözdüğü birçok metal katalizörlerini de çözmeleri, onların birçok reaksiyonda kullanılmasını kaçınılmaz kılmıştır. Çok düşük buhar basınçlarına sahip olmaları iyonik sıvıların çözücü olarak kullanımını da arttırmıştır. Bu tez çalışmasında, katyon kaynağı olarak B2O3, anyon kaynağı olarak da N-metiletanolamin (N-Mea), amino-2-propanol (Apro), 2-amino-1-butanol (Abut), N,N,N',N'-tetrakis(2-hidroksietil)etilendiamin N-(Teta), bis(2-hidroksipropil)amin (Bishypa) ve etanolamin gibi altı farklı ligant kullanılarak halojen içermeyen yeni B2O3 içerikli iyonik sıvılar (BİS) kullanılmıştır. Dolayısıyla bu tez kapsamında söz konusu bileşikler ve SAOS-2 kemik hücre hattı kullanılarak rejenerasyon modeli oluşturulmuştur. Bunun yanında BİS'lerin, dünya üzerinde yaygın şekilde görülen çeşitli kanser tipleri (prostat, kolon, meme) üzerindeki etkileri, in vitro koşullarda modellenerek araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Boron is not found free in nature, it exists as B2O3 together with oxides of other elements. Boron is a micronutrient in live nutrition. Microelements have very high coefficients of action and are sufficient to provide the best effect even in very small quantities. The term ionic liquid is used for salts that melt below 100 °C. If the melting point of the salt is below room temperature, these salts are called ionic liquids at room temperature. In addition to ionic liquids dissolving a wide variety of substances such as oil, protein, plastic, they also dissolve many metal catalysts dissolved by polar organic and aromatic solvents, making them inevitable to be used in many reactions. Having very low vapor pressures has also increased the use of ionic liquids as solvents.In this study, B2O3 as cation source, N methylethanolamine (N-Mea), amino-2-propanol (Apro), 2-amino-1 butanol (Abut), N,N,N',N'-tetrakis as anion source. By using six different ligands such as (2-hydroxyethyl)ethylenediamine N (Theta), bis(2-hydroxypropyl)amine (Bishypa) and ethanolamine, new ionic liquids (BIS) containing halogen compounds were used. Therefore, this thesis includes a regeneration model using the aforementioned house and the SAOS-2 bone cell line. In addition, the effects of BISs on various cancer types (prostate, colon, breast) that are common in the world have been investigated by modeling in vitro conditions.