Titanyum diborür (TiB2) üretimi
Titanium diboride (TiB2) production
- Tez No: 196592
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada mekanik alaşımlama tekniği ile TiB2 (Titanyum Diborür)üretilmesi amaçlanmıştır. Mekanik alaşımlamada kullanılan Atritor veSpex öğütücüde çalışmalar yapılmıştır. Proses girdi maddesi olarakTiO2 (Rutil, ortalama tane boyutu, 20 µm), B2O3 (Bor Trioksit, ortalamatane boyutu, 600 µm) ve Mg (Magnezyum) kullanılmıştır. Atritordeyapılan çalışmalarda argon atmosferi altında farklı karıştırma hızlarındave farklı numune/bilye oranlarında denemeler yapılmış ve TiB2 üretimiyapılamamıştır. Spex öğütücüde yapılan çalışmalarda argon atmosferialtında aynı karıştırma hızında ve 1/1 numune/bilye oranında yapılançalışmalar sonucu 25. saatte TiB2 (ortalama tane boyutu, 10 µm) ünüretildiği görülmüştür. Elde edilen ürünün TiB2 olduğu XRD kullanılaraktespit edilmiştir.Bilim Kodu : 948Anahtar Kelimeler : Mekanik Alaşımlama, TiB2, öğütmeSayfa Adedi : 48Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ahmet Biçer
Özet (Çeviri)
The aim/object of this study is the production of TiB2 (TitaniumDiboride) by using mechanical alloying technique. For mechanicalalloying, studies were carried out by using Atritor and spex grinderswhich are the most common ones. TiO2 (Rutile, average particle size, 20μm), B2O3 (Boron Trioxide, average particle size, 600 μm) and Mg(Magnesium) were used as process input materials. In the studiescarried out by using atritor, experiments were done at differentstirring/mixing rates and different sample/ball ratios under argonatmosphere and as a result, TiB2 production wasn?t achieved. In thestudies carried out by using spex grinder, TiB2 (Average particle size,10 μm) was produced at 25th hour as result of the experiments carriedout at the same stirring rate and 1/1 sample/ball ratio under argonatmosphere. The product obtained was indicated as TiB2 by using XRD.Science Code : 948Key Words : Mechanical Alloying, TiB2, grindingPage Number : 48Adviser : Prof. Dr. Ahmet Biçer