Identity in Russian foreign policy towards Ukraine
Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik dış politikasında kimlik
  1. Tez No: 774678
  2. Yazar: TUNAHAN KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANAR SOMUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu tez, Rusya'nın Soğuk Savaş sonrası dönemde geçirdiği kimlik dönüşümlerini iç, dış ve tarihsel faktörlerle bağlantılı olarak ve bu dönüşümlerin bu ülkenin Ukrayna'ya yönelik dış politikasındaki değişikliklerde oynadığı rol bağlamında analiz edecektir. Bu tez, Ukrayna'nın Turuncu Devrimi sonrası dönemde Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik değişen politikalarının ve bu ülkedeki“Euromeydan”olaylarının, bu iki ülkenin birbirine bağlı kimlik dönüşümlerinin bir yansıması olarak ortaya çıktığını savunacaktır. Bu doğrultuda bu tez, kimlik dönüşümleri ve algılardaki değişimlerle ortaya çıkan farklı dış politika tercihlerini sosyal inşacılık teorisi ile açıklayacaktır. Ukrayna, Rusya'nın iki devletin ortak güçlü tarihi, kültürel, dini ve etnik bağlarını algılaması ile tarihsel olarak Rusya için önemli bir yer olmuştur. Özellikle Sovyetlerin dağılmasından sonra Ukrayna da Rusya gibi kendi ulusal kimlik dönüşümleri dönemine girmiş ve ortak bir Ukrayna kimliği oluşturma ve pekiştirme çabası içinde olmuştur. Bu tezin ortaya koymayı amaçladığı gibi, Rus ulusal kimliğindeki dönüşümlerin Ukrayna ulusal kimliği üzerindeki etkisinin, henüz oluşum ve konsolidasyon sürecinde olan Ukrayna ulusal kimliği üzerindeki etkisinin boyutu, iki ülke arasındaki kimlik dönüşümlerinin birbirine bağlı doğasını algılamak için çok önemlidir. Devletlerin dış politika tercihleri üzerinde karşılıklı etkileri vardır. Bu çalışma, Rusya'nın bu ülkeye yönelik değişen politikalarını, kimlik, ulusal benlik ve halen dönüşüm halinde olan algılar çerçevesinde iki düzlemde göstermek amacıyla bu ülkedeki 2004 ve 2014 devrim süreçlerinde Rus bakış açısına ve tepkilere odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the identity transformations that Russia has been going through in the post-Cold War period in connection with internal, external, and historical factors, and the role these transformations played in the changes in this country's foreign policy towards Ukraine. This thesis argues that the changing Russian policies towards Ukraine in the periods after Ukraine's Orange Revolution and the“Euromaidan”events in this country emerged as a reflection of the interconnected identity transformations of these two countries. In this direction, this thesis explains different foreign policy preferences that emerged with identity transformations and changes in perceptions by social constructivism. Ukraine has historically been an important place for Russia with the Russian perception of the shared strong historical, cultural, religious, and ethnic ties of the two states. Particularly after the Soviet disintegration, Ukraine, like Russia, entered into the period of its own national identity transformations and strove to create and consolidate a common Ukrainian identity. As this thesis aims to put forward, the extent of the influence of transformations of Russian national identity on the Ukrainian national identity, which has still been in the process of creation and consolidation, is crucial to perceive the interconnective nature of identity transformations in the two states with mutual influences of these on their foreign policy choices. This study focuses on the Russian perspective and reactions in the 2004 and 2014 revolution processes in this country in order to show the changing policies of Russia towards this country, within the framework of identity, national self, and perceptions that are still in transformation in two countries.