Kantil regresyon, en küçük medyan kareler ve en küçük mutlak sapma yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of methods of quantile regression, least median squares and least absolute deviation
  1. Tez No: 774725
  2. Yazar: FURKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN TAHTALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, İstatistik, Agriculture, Statistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyometri ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, regresyon analizinde yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biri olan en küçük kareler (EKK) yönteminin varsayımlarının sağlanamadığı durumlarda, alternatif olarak geliştirilen yöntemlerden olan kantil regresyon (KR), en küçük medyan kareler (EKMK) ve en küçük mutlak sapma (EKMS) yöntemlerinin karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Bu amaçla, Samsunun Bafra ilçesinde özel bir işletmede yetiştirilen 50 baş Saanen oğlaklarından alınan doğum ağırlıkları (CA) ve bazı vücut özelliklerinden; sağrı yüksekliği (SY), cidago yüksekliği (CY), vücut uzunluğu (VU), göğüs derinliği (GD) ve göğüs çevresi (GÇ) ölçümleri kullanılmıştır. Yöntemlerin tahmin performansını karşılaştırmak için, belirtme katsayısı (R2), Akaike Bilgi Kriteri (AIC), hata kareler ortalaması (HKO), hata kareler ortalamasının karekökü (HKOK), ortalama mutlak hata (OMH), ortalama mutlak yüzde hata (OMYH) değerleri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda Saanen oğlaklarının canlı ağırlık tahmininde en küçük mutlak sapma yöntemi yaklaşımının kantil regresyon ve en küçük medyan kareler yöntemlerine göre daha iyi sonuç verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to compare the quantile regression (QR), least median squares (LMS) and least absolute deviation (LAD) methods, which are alternative methods developed in cases where the assumptions of the least squares (LS) method, which is one of the commonly used methods in regression analysis, cannot be met. For this aim, the effect of some body measurements on body weight (BW), body length (BL), height at withers (HW), height at rump (HR), chest depth (CD), chest girth (CG) obtained from 50 Saanen kids at private farm in Bafra district of Samsun. Determination coefficient (R2), Akaike Information Criterion (AIC), mean square error (MSE), Root Mean Square Error (RMSE), Mean Absolute Error (MAE) and Mean Absolute Percentage Error (MAPE) values were used to compare the estimation performance of the methods. As a result of the study, it was determined that the least absolute deviation method gave better results than the quantile regression and least median squares methods in estimating the body weight of Saanen kids.