Metinlerarasılık bağlamında Dante'nin 'İlahi Komedya' eserinin 'Cehennem' bölümüne Vergilıus'un etkileri
Intertextuality: Influence of Vergilius on 'Hell' from Dante's Divine Comedy
- Tez No: 774742
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CRİSTİANO BEDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu yüksek lisans tezi İtalyan yazar Dante Alighieri'nin İlahi Komedya adlı başyapıtının“Cehennem”bölümünde Latin şair Vergilius'un etkilerini ve Aeneis destanı ile arasındaki metinlerarasılık ilişkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Yazılı ilk metinlerle birlikte varolan ancak adı Yirminci yüzyılda konulan metinlerarası ilişkiler, bir edebiyat eserinde okuyucunun geçmişe ait bilgi ve kültür birikimi ile doğru orantılı olarak farkına varabileceği bir olgudur. Bir edebiyat metnini okurken onun hangi kaynaklardan beslendiğini anlayabilmek, kendinden önceki klasik ve kanonlaşmış eserleri bilmekle mümkün olabilmektedir. Bu bağlamda İlahi Komedya'yı daha iyi kavrayabilmek için öncelikle Antik Çağ'ın edebiyat dünyasının temel taşlarından, klasik ve kanon olma özelliklerine sahip Latin şair Vergilius'un Aeneis destanını biliyor olmak ve okumuş olmak gerekmektedir. Bu nedenlede, bu tezde önce klasik ve kanon kavramları, sonra Vergilius ve eserleri, daha sonra ise Dante ve başyapıtı İlahi Komedya ele alınmıştır. Yapılan çalışma Komedya'da Latin şairin etkilerini ve izlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda Vergilius'un ağırlıklı olarak yer aldığı“Cehennem”bölümü seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the influence of Latin poet Virgil' body of work to the“Hell”chapter of Italian author Dante Alighieri's Divine Comedy, and present the traces of intertextuality. Intertextuality, existed since the invention of written text but just named only in the twentieth century, is a phenomenon that can be recognized in a literary work via direct proportion to the knowledge and cultural background of the reader that comes from past. As reading a literary work, knowing how sources that it is supported from is only possible to understand the classic and canonic works that came from before it. Therefore, in order to understand Divine Comedy better, first, it is necessary to know and read the Aeneid epic of the Latin poet Virgil, which is one of the cornerstones of the literary World of the Ancient Age and has the characteristics of being classical and canonic. Hence, in this thesis first the concepts of classic and canonic, then Virgil and body of work and finally Dante and his masterpiece Divine Comedy were considered. The aim of the thesis is to reveal the effects and traces of the Latin poet in the Divine Comedy. For this purpose, the“Hell”section, in which Virgil mainly takes place, was chosen.