Kriz iletişiminde sessizlik stratejisi: Baydöner örneği
Silence strategy in crisis communication: The case of Baydöner
- Tez No: 774770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL HOŞTUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kriz iletişimi kapsamında yapılan bu çalışmanın amacı, bir krizin Twitter'da yükselişi sırasında kurumun iletişim davranışını araştırarak durumsal kriz müdahale stratejilerine ve literatüre katkıda bulunmaktır. Vaka çalışması olarak Baydöner'in 8 Nisan 2022'de yayınlanan ve Twitter'da trend topic olan“Dertsiz Masa Örtüsü”reklam filmine dair tweetler analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklemini MAXQDA 2020 analiz programıyla 7.04.2022/19:50:14 -9.04.2022/11:12:08 tarih ve saatler arası Baydöner hashtagı ile çekilen 8,928 tweet oluşturmaktadır. Tweetlerin analizinin yapılması ve çıkarımlarda bulunulabilmesi için içerik analizi tekniği ile kodlama işlemi yapılmıştır. Olumlu, olumsuz ve nötr tweetlerin rasyonel analizleri yapılmıştır. Paylaşılan tweetlerdeki olumlu ifadelerin ve emojilerin daha çok yer alması, kurumun uygulamış olduğu sessizlik stratejisinin krizin türüne ve gerçekleştiği mecraya göre krizden hızla kurtulma konusunda önemli bir strateji olduğunu göstermiştir. Kurumun uygulamış olduğu sessizlik stratejisinin hem krizin büyümesine engel olduğu hem de olumsuz paylaşımların sınırlı kalmasına neden olduğu tespit edilmiştir. Sessizlik stratejisi literatürde çok az çalışılmıştır. Konuyla ilgili ileri çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, which is carried out within the scope of crisis communication, is to contribute to situational crisis communication strategies and literature by investigating the communication behavior of an institution during the rise of a crisis on Twitter. As a case study, tweets about Baydöner's advertisement film“The Troubleless Table Cloth”were analyzed, which was published on April 8, 2022 and became trend topic on Twitter. The sample of the research consists of 8,928 tweets taken with Baydöner hashtag between 7.04.2022/19:50:14 - 9.04.2022/11:12:08 with the MAXQDA 2020 analysis program. In order to analyze the tweets and make inferences, the tweets were coded with the content analysis technique. Rational analyzes of positive, negative, and neutral tweets were made. The presence of positive expressions and emojis in the shared tweets showed that the silence strategy implemented by the institution is an important strategy for getting rid of the crisis quickly, depending on the type of crisis and the medium in which it took place. It has been determined that the silence strategy implemented by the institution both prevented the crisis from growing and caused limited negative sharing. The silence strategy has been little studied in the literature. Further studies on the subject are recommended.