Konjenital kalp hastalığı olan çocukların ailelerine post-operatif dönemde verilen bireyselleştirilmiş beslenme eğitiminin büyüme ve gelişmelerine etkisi
The effect of individualized nutrition training given to the families of children with congenital heart disease (CHD) in the post-operative period on their growth and development
- Tez No: 774771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Pediatric Surgery, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırma, KKH sebebiyle ameliyat olan çocukların annelerine verilen bireyselleştirilmiş beslenme eğitiminin çocukların büyüme ve gelişmelerine olan etkilerini belirlemek amacıyla deneysel olarak yapıldı. Araştırmanın verileri 20/01/2021–30/06/2021 tarihlerinde Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kalp Damar Cerrahisinde toplandı. Araştırma toplam 42 konjenital kalp hastası çocuğun ailesi ile görüşülerek yapıldı. Randomizasyon yöntemi ile iki deney ve kontrol grubu olarak oluşturulan üç gruba kişisel bilgi formu, büyüme parametreleri ve Ankara Gelişim Tarama Envanteri (AGTE) uygulandı. Oral beslenen birinci deney grubuyla oral ile birlikte nutrisyonel beslenen ikinci deney grubuna, bireyselleştirilmiş beslenme eğitimi uygulandı. Bu eğitimler bebeğin yaşına uygun, beslenme içerikleri, besini hazırlama ve kalori ihtiyacını karşılama şekilleriyle ilgiliydi. Kontrol grubuna araştırma sürecinde herhangi bir eğitim verilmeyip araştırma sonunda eğitim materyali verildi. Her üç grubun büyüme ve gelişme parametreleri değerlendirilerek verilen eğitimin etkisi incelendi. Kontrol ve deney gruplarının sosyodemoğrafik özellikler açısından benzer olduğu, grupların homojen ve bağımsız olduğu saptandı. Araştırmada, gruplara göre 3. izlem ile 1. izlem farkı ağırlık açısından istatistiksel olarak anlamlıydı (χ2=14.235; p=0.001).
Özet (Çeviri)
This study was conducted experimentally to determine the effects of individualized nutrition training given to mothers of children who had surgery for CHD on their growth and development. The data of the study were collected at Çukurova University Medical Faculty Balcalı Hospital Cardiovascular Surgery between 20/01/2021–30/06/2021. The research was conducted by interviewing the families of 42 children with congenital heart disease. Personal information form, growth parameters and Ankara Developmental Screening Inventory were applied to three groups formed as two experimental and control groups by randomization method. Family-centered care and individualized nutrition training were applied to the first experimental group who was fed orally and and the second experimental group orally and nutritionally fed. These trainings were about nutritional contents suitable for the age of the baby, the way of preparing the food and meeting the calorie needs of the baby. No training was given to the control group during the research process. The growth and development parameters of all three groups were evaluated and the effect of education was examined. It was determined that the control and experimental groups were similar in terms of sociodemographic characteristics, and the groups were homogeneous and independent. In the study, a statistically significant difference was found in terms of weight difference between the 3rd follow-up and the 1st follow-up according to the groups (χ2=14.235; p=0.001). A significant difference was found in the growth parameters and weight gain of the children in the training group.