MEB Anadolu Masalları okul öncesi kitap serisinin masal anlatıcılığı ve değerler eğitimi açısından incelenmesi
Analysis of MEB Anatolian Tales pre-school book series in terms of storytelling and values education
- Tez No: 774809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİSE KADER ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Değerler eğitimi, bireylerin içinde yaşadıkları topluma uyum sağlamasını, sosyalleşmesini ve kültürel anlamda aidiyet duygusuna sahip olmasını sağlar. Kişilik gelişimi %80 oranında okul öncesi dönemde gerçekleştiği için değerler eğitiminin bu dönemde verilmesi gerekir. Ancak değerler eğitimi, soyut kavramlardan oluşan bir yapıdır. Değerlerin hikâyeler, masallar, filmler üzerinden somutlaştırılarak verilmesi bu değerlerin öğrenilmesini kolaylaştırır. Masallar bu öğrenmeleri kolaylaştıracak önemli materyallerdendir. Değerler eğitimi, evrensel boyutlarına rağmen içinde yaşanılan topluma göre verilme önceliği olan bir alandır. Bu sebeple değerler eğitiminde masalları kullanılırken kendi kültürümüze ait masallara öncelik verilmesi önem arz eder. Anadolu masallarının unutulmaya yüz tuttuğunu fark eden Millî Eğitim Bakanlığı, çocukları kendi kültürel kodlarımızı taşıyan masallarla tanıştırmak için 2019 yılında UNESCO Türkiye Milli Komisyonu iş birliği ile“Anadolu Masalları Projesi”başlatmıştır. Proje kapsamında uzman akademisyenler tarafından seçilen masallar okul öncesi, 1.-2. sınıf ve 3.-4. sınıf düzeylerine göre üç grupta tasnif edilmiştir. Bu çalışmada öncelikle projenin okul öncesi kitap serisi masallarında geçen değerler“doküman inceleme”yöntemi ile belirlenmiştir. Sonra masalların değer aktarı- mındaki etkisini artıracak masal anlatma teknikleri açıklanmıştır. Okul öncesi dönemde çocuklara masallar görsel bir araç kullanmadan anlatılabileceği gibi kitap, kart, pazen tahta, kukla, slayt, televizyon şeridi, önlük gibi materyaller yoluyla anlatılabilir. Tezde bütün teknikler serideki masallarla ilişkilendirilerek anlatılmıştır. Ayrıca masal anlatımında kullanılabilecek materyal örnekleri hazırlanmış ve görselleri teze eklenmiştir. Din eğitimi bilimi; felsefi, teolojik, bireysel, toplumsal, kültürel, tarihi, hukuki boyutları bulunan; değerler eğitimi ile yakın ilişkide olan disiplinler arası özellikte bir alandır. Dolayısıyla bahsi geçen boyutların her biri ile ilgili araştırmalara ihtiyaç duyar. Bu sebeple masallar ve masal anlatıcılığı üzerine yapılacak çalışmalar din eğitiminin araştırma alanına girmektedir. Bu çalışmanın etkinlik ve materyal önerileri ile hem din eğitimi bilimi alanına hem de değerler eğitimi üzerine çalışan araştırmacılara katkı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Values education enables individuals to adapt to the society they live in, socialize and have a sense of cultural belonging. Since personality development takes place in the pre-school period at a rate of 80%, values education should be given in this period. However, values education is a structure consisting of abstract concepts. Giving values by embodying them through stories, tales and movies facilitates the learning of these values. Fairy tales are important materials that will facilitate this learning. Values education, despite its universal dimensions, is a field that has priority to be given according to the society in which it is lived. For this reason, it is important to give priority to the tales of our own culture when using tales in values education. Realizing that Anatolian tales are fading into oblivion, the Ministry of National Education launched the“Anatolian Tales Project”in cooperation with UNESCO Turkey National Commission in 2019 to introduce children to fairy tales bearing our own cultural codes. Tales selected by expert academics within the scope of the project classified into three groups according to some levels such as , preschool, 1.-2. grade and 3rd-4th grade. In this study,, first of all, the values in the tales of the preschool book series of the project were determined by the“document review”method. Then, tale-telling tech- niques that will increase the effect of tales on value transfer have been explained. In the preschool period, fairy tales can be told to children without using a visual tool, or they can be told through materials such as books, cards, flannel boards, puppets, slides, television strips, aprons. In the thesis, all the techniques are explained in relation to the fairy tales in the series. In addition, material samples that can be used in storytelling have been prepared and their visuals have been added to the thesis. The science of religious education which is closely related to values education is an interdisciplinary field that has philosophical, theological, individual, social, cultural, historical and legal aspects. Therefore, it needs research on each of the mentioned dimensions. For this reason, studies on tales and storytelling fall into the research field of religious education. It is expected that this study will contribute to both the field of religious education and to researchers working on values education with its activity and material suggestions.