Bazı insektisitlerin çelik yüzeyde Trogoderma granarium everts (Coleoptera: Dermestıdae)'un larva evresine etkinliği üzerinde araştırmalar
Efficacy of some insecticides on the steel surface againstthe larvae of khapra beetle, Trogoderma granarium everts(Coleoptera: Dermestidae)
  1. Tez No: 774834
  2. Yazar: ŞULE İSTEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜRAY FERİZLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, Trogoderma granarium (Everts)'un (Coleoptera: Dermestidae) laboratuvar popülasyonunun genç (4 haftalık) ve olgun larvalarına (6 haftalık) yönelik deltamethrin (12 ve 24 mg/m2), beta-cyfluthrin (10 ve 20 mg/m2) ve pyriproxyfen (1.15 ve 2.3 mg/m2) aktif maddelerinin iki farklı dozu çelik yüzeyde denenmiştir. Kalıcı etkinlik 0 (1 gün), 2, 4 ve 6 ay bekletilen yüzeylerde yürütülmüştür. Genç ve olgun larvalar her petriye 20'şer adet olacak şekilde salım yapılmış ve muamele süresi-ölüm ilişkisi ile insektisitlerin kalıcı etkinliği araştırılmıştır. Mauamele süresi 28 gün olarak belirlenmiştir. Deltamethrin'in düşük dozunda genç larvalarda %70.71, olgun larvalarda %65; yüksek dozunda genç larvalarda %82.14, olgun larvalarda %77.14'lük ölüm düzeyi ile 2 aya kadar kalıcı etkinlik belirlenmiştir. Beta-cyfluthrin'in düşük dozunda genç larvalarda 4 aya kadar %81.43, yüksek dozunda %97.41; olgun larvalarda düşük dozunda %83.57 ile 2 aya kadar, yüksek dozunda %92.86'lık larva ölümü ile 4 aya kadar kalıcı etkinlik belirlenmiştir. Ancak pyriproxyfen'de 0 (1 gün) ay bekletilen yüzeyde genç larvalarda düşük dozunda %37.14, yüksek dozunda %30.71; olgun larvalarda düşük dozunda %32.86, yüksek dozunda %20 larva ölüm düzeyinde kalmıştır. Çelik yüzeyde en iyi kalıcı etkinliğin yüksek doz deltamethrin'de 2 ay ve beta-cyfluthrin'de 4 ay olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, two different doses of deltamethrin (12 and 24 mg/m2), beta-cyfluthrin (10 and 20 mg/m2) and pyriproxyfen (1.15 and 2.3 mg/m2) active substances for young (4 weeks old) and mature larvae (6 weeks old) of the laboratory population of Trogoderma granarium (Everts) (Coleoptera:Dermestidae) were tested on the steel surface. Permanent efficacy was carried out on surfaces that were kept for 0 (1 day), 2, 4 and 6 months. Young and mature larvae were released in 20 pieces per petri dish and permanent efficacy of insecticides with exposure time-death relationship was researched. The exposure time was determined as 28 days. At low dose of deltamethrin, 70.71% in young larvae and 65% in mature larvae; at high dose, permanent activity was determined for up to 2 months, with a mortality level of 82.14% in young larvae and 77.14% in mature larvae. At low dose of beta-cyfluthrin 81.43% in young larvae up to 4 months, 97.41% at high dose; in mature larvae, permanent efficacy was determined for up to 2 months with 83.57% at low dose and up to 4 months with larval mortality of 92.86% at high dose. However, 37.14% at low dose and 30.71% at high dose in young larvae on the surface which kept in pyriproxyfen for 1 day; in mature larvae, 32.86% at low dose and 20% at high dose remained at the larval mortality level. The best permanent efficacy on steel surface was determined as 2 months in high dose deltamethrin and 4 months in beta-cyfluthrin.