Arama kurtarma biriminde çalışan personellerin iş güvenliği algısının incelenmesi
Examination of the occupational safety perception of the personnel working in the search and rescue unit
- Tez No: 774864
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) gereği tüm yerel yönetimler Arama kurtarma ve İtfaiye birimi kurmakla yükümlüdür. İstanbul ve Ankara illeri başta olmak üzere tüm yerel yönetimler TAMP planına destek vererek acil durumlarda yapılması gerektiğini planlamışlardır. Arama kurtarma faaliyetlerinin yürütüldüğü ekiplerdeki çalışanların birinci önceliği kendilerinin güvende olmasıdır. Bu sebeple arama kurtarma faaliyetlerinde iş güvenliği en önemli konu olduğu düşünülmektedir. Arama kurtarma birimi çalışanlarının iş güvenliği algısının incelenmesine yönelik çalışmaların yetersiz olduğu görülmektedir. Bu çalışmada, arama kurtarma birimlerinde çalışanların iş güvenliği algısı belirlenmektedir. Araştırmaya Erzincan ve Erzurum illerinde Arama Kurtarma Birimlerinde çalışan personeller (n=152) dahil edilmiştir. Arama kurtarma biriminde çalışan personelin sosyodemografik profili incelendikten sonra İş Güvenliği Ölçeğine yönelik betimsel analiz sonuçları incelenmiştir. Kişisel bilgilerine göre değişkenlerin grup puanlarının farklılaşma durumu incelenirken normal dağılım varsayımını sağlayan değişkenlerin iki grup karşılaştırmalarında“bağımsız örneklem t testi”üç ve üzeri grup karşılaştırmalarında“ANOVA”kullanılmıştır.Arama kurtarma biriminde çalışan personelin cinsiyetine, iş kazası deneyimine, gelir durumlarına, eğitim durumuna, meslek ünvanına, meslek kıdemine göre iş güvenliği istatistiki olarak anlamlı düzeyde farklılaşmamaktadır (p>.05).
Özet (Çeviri)
In accordance with the Turkey Disaster Response Plan (TDRP), all local governments are obliged to establish Search and Rescue and Fire Brigade units. All local governments, especially in the provinces of Istanbul and Ankara, supported the TDRP plan and planned that it should be done in case of emergency. The first priority of the employees in the teams where search and rescue activities are carried out is to be safe. For this reason, occupational safety has been determined as the most important issue in search and rescue activities. It is seen that there are insufficient studies to examine the occupational safety perception of search and rescue unit employees. In this study, the perception of occupational safety of employees in search and rescue units is determined.Personnel working in Search and Rescue Units in Erzincan and Erzurum provinces (n=152) were included in the study. After examining the socio-demographic profile of the personnel working in the search and rescue unit, the descriptive analysis results for the Occupational Safety Scale were examined. While examining the differentiation status of the group scores of the variables according to their personal information, the“independent sample t test”was used in the comparisons of the variables that provided the normal distribution assumption, and“ANOVA”was used in the comparisons of three or more groups. Occupational safety does not differ statistically significantly according to the gender, work accident experience, income status, education level, professional title, and professional seniority of the personnel working in the search and rescue unit (p>.05).