Kadınlarda meme antropometrisinin estetik ve klinik açıdan önemi
Aesthetic and clinical importance of breast anthropometry in women
- Tez No: 774883
- Danışmanlar: PROF. DR. MEMDUHA GÜLHAL BOZKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Antropoloji, Anatomy, Anthropology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kadın bedeninin antropometrik ölçümleri ve oranları estetik ve rekonstrüktif plastik cerrahide önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada, memenin hacmi ve antropometrik ölçümlerinin hesaplanması ve bu ölçümlerin demografik verilerle ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, 20-60 yaş arası 200 premenopozal yetişkin kadından meme areola çapı, papilla uzunluğu, papilla çapı, meme lateral yarıçapı, meme medial yarıçapı, meme projeksiyonu, meme genişliği, omuz genişliği, göğüs çevresi, iki papilla arası ve iki meme arası mesafe, papilla-inframammarial sulcus, papilla-sternal çizgi, midklavikular nokta-papilla, suprasternal nokta-papilla, gnathion-umblicus, gnathion-papilla, papilla-umblicus, suprasternel nokta-acromion, papilla- acromion, acromion-olecranon, suprasternal nokta-processus xiphoideus ölçümleri gerçekleşitirlmiştir. Antropometrik ölçümlerde dijital kaliper ve mezura, meme hacminin hesaplanmasında Grossman-Roudner-Disk kullanılmıştır. Yapılan ölçümler neticesinde, meme hacmi ortalaması sağ meme ve sol meme için sırasıyla; 362,64 ve 362,02 cc olarak tespit edilmiştir. Sağ ve sol meme hacmi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir. Meme hacmiyle antropometrik ölçümlerin ilişkisi Pearson Korelasyon yöntemi ile analiz edilmiştir. Papilla uzunluğu ve iki meme arasındaki mesafe arasında negatif yönde bir ilişki bulunurken, papilla ile umbilicus arası mesafe dışındaki bütün ölçümlerde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çalışmada aynı zamanda meme pitoz oranları ve makromasti varlığı hesaplanmıştır. Makromasti ile yaş ve beden kitle indeksi arasında, pitoz ile hacim ve doğum yapmış olma arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bu çalışmadan elde edilen sonuçların, literatüre katkı sağlayacağı, estetik ve rekonstrüktif plastik cerrahide ameliyat öncesi ve sonrası değerlendirmede kılavuz niteliğinde olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Anthropometric measurements and ratios of the female body play an important role in aesthetic and reconstructive plastic surgery. In this study, it was aimed to calculate the volume and anthropometric measurements of the breast and to determine the relationship between these measurements and demographic data. For this purpose, breast areola diameter, papilla length, papilla diameter, breast lateral radius, breast medial radius, breast projection, breast width, shoulder width, chest circumference, distance between two papillae, and two breasts, papilla-inframammary sulcus, papilla-sternal line, midclavicular point-papilla, supresternal point-papilla, gnathion-umblicus, gnathion- papilla, papilla-umblicus, supresternal point-acromion, papilla- acromion, acromion-olecranon, supresternal point-processus xiphoideus measurements from 200 premenopausal adult women aged 20-60 years were carried out. Digital caliper and tape measure were used for anthropometric measurements, and Grossman-Roudner-Disk was used to calculate breast volume. As a result of the measurements, the mean breast volume was determined as 362.64 and 362.02 cc for the right breast and left breast, respectively. There was no statistically significant difference between the right and left breast volumes. The relationship between breast volume and anthropometric measurements was analyzed using the Pearson Correlation method. While there was a negative relationship between the papilla length and the distance between the two breasts, a positive significant relationship was found in all measurements except the distance between the papilla and umbilicus. A significant positive correlation was found between macromastia and age and body mass index, and between ptosis and volume and having given birth. It is thought that the results obtained from this study will contribute to the literature and may serve as a guide for pre- and post-operative evaluation in aesthetic and reconstructive plastic surgery.