MATLAB ile uydu efemeris bilgilerinden konum hesabı
Location calculation from satellite ephemeris information with MATLAB
  1. Tez No: 774884
  2. Yazar: LOKMAN ÜNKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Konum belirleme herkesin merak ettiği bir konudur. Bu sistemler nasıl çalışır, neler yapar insanoğlunun sorduğu sorulardır. Hem sosyal yaşamda hem devletler arası ilişkilerde büyük öneme sahiptir. Bu tez çalışması konum belirlemek için ihtiyaç duyulan jeodezik koordinat sistemleri ile başlamış olup, konum belirleme yöntemleri ile devam etmektedir. Konum belirleme sistemlerinden en önemlileri olan Global Positioning System (GPS), Global Navigation Satellite System (GLONASS) ve GALİLEO sistemleri araştırılmış olup, özellikleri incelenmiştir. Sistemlerin çalışma mekanizmaları anlatılmış ve hangi alanlarda kullanıldıkları araştırılmıştır. Hayatı kolaylaştıran ve tehlikeye atan yönleri anlatılmış, özellik karşılaştırılması yapılmıştır. Bir sonraki aşamada da uydu sistemlerinin bir parçası olan uydu efemerisi kavramı açıklanmıştır. Bu kavramın sistemler ile nasıl ilişkili olduğu ve önemi anlatılmıştır. Uydu efemeris bilgilerinden nasıl uydu konum hesabı yapıldığı, her bir sistem için anlatılmış, formüller ile gösterilmiştir. Son aşamada ise Matlab'ta uydu konum hesabı yapabilen bir program tasarlanmış, hesaplamalar yapılmıştır. Tasarlanan bu programın ekran görüntüleri teze yerleştirilmiştir. Tez çalışmasının sonucu ortaya konulmuş, genel değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Geolocation is interesting topic for everyone. Human being is questioning the how these systems work and what they do? It has importance both in social life and in relations between governments. This thesis started with the geodetic coordinate systems needed to determine the location and continues with the location determination methods. Global Positioning System (GPS), Global Navigation Satellite System (GLONASS) and GALILEO systems, which are the most important of the positioning systems, have been researched and their properties have been examind. The working mechanisms of these systems were explained and the areas they were used in were researched. It has been researched in situations of where it makes life easier and where it is dangerous. Attribute comparison is made. In the next step, the concept of satellite ephemeris, which is a part of satellite systems, is explained. How this concept is related to systems and its importance is explained. How satellite position calculation is made from satellite ephemeris information is explained for each system and shown with formulas. In the last stage, a program that can calculate satellite position in Matlab was designed and calculations were made. Screenshots of this designed program are placed in the thesis. The result of the thesis study was presented and a general evaluation was made.