Türkiye Jasione L. cinsinin matK ve trnLintron (cpDNA) dizilerine dayalı moleküler sistematik analizi
Molecular systematic analysis of Turkey Jasione L. genus based on matK and trnLintron (cpDNA) sequences
- Tez No: 774901
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Botanik, Biotechnology, Botany
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Jasione cinsi dünyada 14 tür ile temsil edilmektedir. Ülkemizde Jasione supina subsp. supina, Jasione supina subsp. akmanii, Jasione supina subsp. tmolea, Jasione supina subsp. pontica, J. heldreichii, J. idea, J. montana taksonları yayılış göstermektedir. Jasione supina subsp. supina, Jasione supina subsp. akmanii, Jasione supina subsp. tmolea, Jasione supina subsp. pontica ve J. idaea taksonları ülkemiz için endemiktir ve ülkemizde endemizm oranı yaklaşık %71'dir. Bu tez çalışması kapsamında Jasione cinsinin cpDNA trnLintron ve matK bölgelerine dayalı moleküler filogenisi incelenmiştir. DNA izolasyonu yaprak örneklerinden DNA izolasyon kiti (Qiagen) kullanılarak yapılmıştır. Kloroplast matK geni matK-3F_KIMf/matK-1R_KIMr ve trnL intron bölgesi trnc/trnd evrensel primerleri kullanılarak çoğaltılmıştır. Cins içerisindeki filogenetik ilişkiler“Maximum Parsimoni”ve“Bayesian”yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Çalışılan Jasione türlerinin trnL intron dizileri ya birebir aynı ya da 1-2 nükleotid farklılık göstermiştir. Bu nedenle trnL intron bölgesinden elde edilen diziler ile oluşturulan filogenetik ağaçlarda türler belirgin bir kümeleme göstermemiş ve dallarda politomi görülmüştür. Jasione taksonları için matK bölgesi daha çok parsimoni bilgilendirici bölgeye sahiptir ancak matK gen bölgesi de Jasione supina/J. heldreichii kompleksini çözümlemede yetersiz kalmıştır.
Özet (Çeviri)
The genus Jasione is represented by 14 species in the world. Jasione supina subsp. supina, Jasione supina subsp. akmanii, Jasione supina subsp. tmolea, Jasione supina subsp. pontica, J. heldreichii, Jasione idea, J. montana are distributed in our country. Jasione supina subsp. supina, Jasione supina subsp. akmanii, Jasione supina subsp. tmolea, Jasione supina subsp. pontica, J. idaea are endemic for Turkey and the ratio of endemism is 71%. The phylogeny of the genus Jasione was examined based on cpDNA trnLintron and matK regions. Total DNA from leaf tissue was extracted using the DNeasy Plant Mini Kit (Qiagen). matK and trnL intron regions have been amplified using matK- 3F_KIMf / matK-1R_KIMr and trnc/trnd universal primers, respectively. Maximum parsimony and Bayesian inference were used to analyze phylogenetic relationships within the genus Jasione. Jasione taxa have identical or only 1-2 base pairs differences in trnL-F sequences. For this reason the phylogenetics trees of trnL-F are not well resolved and fall on a polytomy. matK has more parsimony-informative characters for the genus Jasione.