Y(R)F2 gravitasyon düzgün kara delik çözümleri
- Tez No: 774902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tezde ilk olarak dış cebir ile ilgili temel kavramlar ve deferansiyal formların özellikleri incelendi. daha sonra Einstein'nin Genel Relativite teorisi ve Einstein-Maxwell teori olarak ta bilinen grafitasyonun elektro manyetik alana minimal olmayan bağlanmalarını içeren model ele alındı ve bu modele küresel simetrik statik bir metrik için düzgün karadelik çözümleri bulunarak bu çözümlerin enerji koşullarını sağlayıp sağlamadığı araştırıldı. Bunun sonucu olarak bu çözümlerin Yüklü Karadeliklerle birlikte bir dulite dönüşümüyle manyetik monopol yüküne sahip karadelikleri de tarif edebildiği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis,the basic concepts related with the exterior algebra and the features of the differential forms have been firstly investigated. Then, Einstein's theory of gravity and Einstein-Maxwell theory which involves the non-minimal couplings between the electromagnetic fields and gravitational field has been considered. By finding the regular black hole solutions to the model for spherically symmetric static metric, it has been investigated about whether these solutions satisfy energy conditions or not. As a result, it was shown that these solutions can described the black holes with electric charge, and also magnetic monopole charge by a duality transformation.