Das opfermotiv in der Deutschen literatur des Mittelalters anhand ausgewählter texte
The sacrifice motif in German literature of the Middle Ages based on selected texts
  1. Tez No: 774900
  2. Yazar: YASEMİN YILMAZ SALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ZENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Das Opfermotiv in der deutschen Literatur des Mittelalters anhand ausgewählter Texte"başlıklı çalışmamızda Orta Çağ Alman Edebiyatının önemli Hartmann von Aue'nin ‚Der arme Heinrich' eseri ile Konrad von Würzburg'un Engelhard', ‚Pantaleon', ‚Alexius' ve ‚Silvester' eserlerinde kurban motifi analiz edilmiştir. Edebi eserleri anlamak ve yorumlamak için yazıldıkları dönemin kültürel, sosyal ve tarihsel arka planı büyük önem arz etmektedir. Din, Avrupa özelinde Hristiyanlık, orta çağ toplumunda hem gündelik hayata hem de dönem felsefesine etki etmiştir. Edebi eserlerin bulunduğu dönemi yansıttığı göz önünde bulundurulursa Hristiyanlığın ve dini motiflerin edebiyata konu edilmesi kaçınılmazdır. Din olgusu Orta Çağ Alman Edebiyatında kuşkusuz önemli bir rol oynamaktadır. Dönem yazarları ilahiyat eğitimi aldıklarından, eserlerinde İncil anlatılarından ve öğretilerinden yararlanmışlardır. Bu nedenle eserlerindeki karakterler Hristiyanlık öğretilerine uygun biçimde kurgulanmışlardır. Böylelikle eserlerini dinleyen ve okuyan topluluğa çeşitli dini öğretilerin benimsetilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada ele aldığımız eserlerde Tanrı'nın lütfuna erişmek için dünyevi hayattan feragat, uhrevi hayata adanmışlık, Tanrı ve Hristiyanlık için kendi hayatından vazgeçiş, şehadet gibi motifler eserlerdeki karakterlerin kimliklerini belirleyen ana unsurlar olarak görülmektedir. Bu motifler İsa'nın hayatı ile paralellik göstermektedir. Böylelikle okuyucu veyahut dinleyiciler hayatlarını eser ve eserin başkahramanı ile İsa'nın hayatı arasındaki bağlantıyı fark ederek, kendileri için örnek teşkil edecek bu davranış ve tutumlara uygun bir biçimde şekillendirmeleri beklenir. Edebi eserler bu yönleri ile kendilerine o dönemde atfedilen dinleyici veya okuyuculara güzel zaman geçirtme işlevinin yanı sıra, toplumu eğitme, değiştirme ve geliştirme işlevine hizmet etmektedir. Bireyin manevi sermayesi böylelikle toplumsal ve sosyal belleğe etki ederek, Hristiyanlık öğretilerine uyan ideal inanan tipini yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
This study entitled“Das Opfermotiv in der deutschen Literatur des Mittelalters anhand ausgewählter Texte”analyses the motif of sacrifice in the selected works of two prominent writers of Medieval German Literature, i.e., in Hartmann von Aue's Der arme Heinrich and Konrad von Würzburg's Engelhard, Pantaleon, Alexius and Silvester. Understanding the cultural, social and historical background in which a literary work was written is crucial for having a grasp of the work and explicating it. Religion, namely, Christianity in Europe, proved itself influential both in the daily life of medieval society and in the philosophy of the period. Considering that literary works reflect the periods in which they are written, it would be inevitable for medieval literature not to contain elements from Christian belief and other religious motifs. The concept of religion certainly had an important role in Medieval German Literature. As they were trained in theology, writers of the period used Biblical stories and teachings, structuring the characters in their works in compliance with Christian doctrines to impress various religious principles on their listeners and readers. In the selected works analysed in this study, motifs such as leaving worldly life behind to receive God's grace, martyrdom and giving up one's own life for God and Christianity emerge as the essential factors that define the identities of characters. Employing these motifs that are analogous to Christ's life, writers expect their audiences to draw a parallel between the work, its main character, and the life of Christ; and, thus, to lead their lives in accordance with the exemplary behaviours and attitudes put forward in the work. This function of literary works serves to educate, transform, and improve society, alongside the use attested to them during the period as a means of entertainment. As a result, it is possible to see that the spiritual resources of individuals had an influence upon the social and collective memory, which, in return, created the type of ideal believer in literature acting on the principles of Christianity.