Dental restoratif CAD/CAM kompozitlerin optik ve mekanik özelliklerinin in-vitro değerlendirilmesi
In-vitro evaluation of mechanical and optical behavior of dental restorative CAD/CAM composites
  1. Tez No: 774903
  2. Yazar: EZGİ TÜTER BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kompozit rezin, kompozit ve hibrit Cad/Cam blokların termalsikluslu çiğneme yorması sonrası aşınma değerlerinin mine dokusu ile karşılaştırılması, hazırlanan diğer örneklerin termal siklus ile yaşlandırmanın ardından kahve içerisinde bekletilmesi sonrası renk değişim miktarlarının ve yüzey sertliklerinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışmaya bir adet hibrit seramik Cad/Cam blok (Enamic, Vita), dört adet kompozit Cad/Cam blok (Hc blok, Shofu), (Cerasmart, GC), (Brilliant Crios, Coltene), (Lava Ultimate, 3M), ile geleneksel rezin kompozit (IPS Empress direct, İvoclar) ve doğal mine grupları dahil edildi (n=12). Mine örnekleri için üst çene santral dişlerin bukkal yüzeyleri kullanıldı. Örnekler 3 mm kalınlığında hazırlanarak termal sikluslu çiğneme simülatöründe 240.000 döngü ile yaşlandırıldı (49 N, 1.7 Hz, 1.5 mm lateral hareket) ve aşınma miktarları hacimsel olarak lazer tarayıcı (LAS-20, SD Mechatronik) ile ölçüldü. Hazırlanan örnekler termal siklus cihazında 1.500 döngü yaşlandırıldı ve 7 gün kahve içerisinde bekletildi, örneklerin renk değişimleri ve Vickers mikrosertlik değişimleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to demonstrate the vertical and volumetric wear characteristics of composite and hybrid Cad/Cam blocks following one-year of thermocycled chewing simulation in comparison to resin composite and enamel tissue and to evaluate discoloration and microhardness of the thermocycle samples were immersed in coffee. Method: In this study, hybrid ceramic Cad/Cam block (Enamic, Vita), four composite Cad/Cam blocks (Hc block, Shofu), (Cerasmart, GC), (BrilliantCrios, Coltene), (Lava Ultimate, 3M), conventional resin composite (IPS Empress direct, Ivoclar) and natural enamel groups were investigated (n=12). Buccal surfaces of maxillary central incisors were used as the enamel specimens. Specimens each 3 mm in thickness were prepared and flat surfaces were polished. Specimens were loaded in a chewing simulator for 240,000 cycles (49 N force, 1.7 Hz frequency, 1.5 mm lateral movement) with a thermal cycling. Volumetric wear amounts were calculated with Laserscanner (Las-20, SD Mechatronic, Germany). Prepared samples were aged with 1.500 thermocycle and than immersed in coffee for 7 days. Following this procedure discoloration and Vickers microhardness values were measured.