The effect of copper on the microstructure and aging characteristics of an 0.8% C bainitic steel
Bakırın %0.8 C beynitik çeliğin içyapısı ve yaşlandırma özelliklerine etkisi
- Tez No: 774929
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN ÖGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bakır, çelikte sıcak gevrekliğe neden olur. Bununla birlikte, 1:2 nikel-bakır oranı sıcak gevreklik fenomenini önler. Ayrıca, ferritik çeliklere uygulanan yaşlandırma işleminin, bakırın, gövde merkezli kübik yapıda bakırca zengin kümeler halinde çökelmesi yoluyla yaşlandırma sertleşmesine neden olduğu bilinmektedir. İkinci fenomen, düşük ve orta karbonlu çeliklerde kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Bu tez çalışmasında, mukavemet-süneklik dengesini kaybetmeden mukavemette daha fazla artışı araştırmak için beynitik yüksek karbonlu çelikte bu fenomen incelenmiştir. Bunun için, %2 bakır ve %1 nikel içeren %0,8 C çelik döküldü ve beynit elde etmek için çeşitli sıcaklıklarda izotermik ısıl işleme tabi tutuldu. Daha sonra beynitik çelikler çeşitli sıcaklık ve sürelerde yaşlandırılmıştır. Bu çalışma sonucunda bakır, karbür çökelmesini bastıramadı ve sonuç olarak beynitik yapılarda bulunan östenit fazı tespit edilemedi. Ancak yaşlandırmanın martensitik numunelere kıyasla beynitik yapının daha fazla yumuşamasını geciktirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Copper causes hot shortness in steel. However, the 1:2 nickel-to-copper ratio avoids hot shortness phenomena. Also, it is known that an aging treatment applied to ferritic steels causes age hardening via the precipitation of Cu in the form of BCC copper-rich clusters. The latter phenomenon was studied extensively in low and medium-carbon steels. In this study, the copper precipitation in bainitic high-carbon steel and its effect on microstructure and properties are investigated. To achieve this, 0.8% C steel having 2% copper and 1% nickel was cast and isothermally heat treated at various temperatures to obtain bainite. Then the bainitic steels were aged at various temperatures and times. Copper could not suppress carbide precipitation and as a result, retained austenite phase could not be detected in bainitic structures. However, aging retards further softening of the bainite structure in comparison to martensitic specimens.