The aging characteristics of a medium carbon steel with and without copper
Bakırlı ve bakırsız orta karbonlu çelikte yaşlandırma etkileri
- Tez No: 611267
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN ÖGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bakır içeren çeliklerin, endüstriyel kullanımı geçmişte bakırın sıcak deformasyondaki olumsuz etkileri nedeniyle kısıtlanmış durumdaydı. Ancak bu konu üzerine yapılan çalışmalarda, bakırın bu olumsuz etkisinin alaşıma nikel ilavesi ile önlenebildiği görülmüş ve bakırın bir alaşım elementi olarak kullanılmasının yolu açılmıştır. Yapılan çalışmalarda, bakırın sertleştirme ısıl işleminden sonra ferrit içerisinde çökelerek, çelik mukavemet değerlerinde artışa neden olurken aynı zamanda süneklik-mukavemet dengesinde de iyi değerler gösteren çeliklerin üretilmesine olanak sağladığı gözlemlenmiştir. Bu tez çalışmasında daha önceki çalışmalarda ele alınmamış bir konu olan orta karbonlu çeliklerde bakır çökelmesinin etkilerinin ve bu çökelmenin mekanik özellikler üzerinde yapacağı etkilerin araştırılması amaçlanmaktadır. Etkinin anlaşılması için bakır içeren ve içermeyen 4330M kalitesine ait iki çelik alaşımı hazırlanarak dökümü yapılmış, sonrasında da beynitli ve martensitli yapı elde edilecek şekilde ısıl işlemlere tabi tutulmuştur. Daha sonra bu çelikler farklı süre ve sıcaklıklarda yaşlandırılarak, çeliklerin mekanik ve mikroyapı özellikleri karşılaştırılmıştır. Bakır içeren çeliğin yumuşatmayı geciktirici etkisi görülmüştür ve yine 450°C derecede 270 dakika yaşlandırılan bakır içeren beynitik çeliğin sertlik değerinin bakır içermeyen çelikten 50 HV daha fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
For many years, copper bearing steels' usage in steel industry was limited by copper's detrimental effect on hot working capability. However with the latest findings that eliminates this negative effect with the addition of nickel, copper has emerged as an alloying element option. In various studies, copper is found to precipitate in ferrite phase after aging and leads to an increase in mechanical properties such as hardness and strength while still having a good amount of ductility-strength balance. In this thesis study, the effect of copper addition and the effect of copper precipitation hardening on medium-carbon steels which is not extensively studied previously will be addressed. To understand the effect, Cu-alloyed 4330M and 4330M medium carbon steels were cast and heat treated to obtain either martensitic or bainitic microstructure. These steels were then aged at various temperatures with different times and mechanical and microstructural properties of Cu-alloyed 4330M and Cu-free 4330M steels were compared. Copper was found to be retarding the softening in both martensitic and bainitic steels and Cu-alloyed bainitic steel yielded around 50 HV higher hardness values than that of 4330M when aged at 450°C for 270 minutes.