Bina su sistemlerinden izole edilen farklı Legionella türlerinin A549 alveoler epitel hücrelerine sitopatojenik etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the cytopathogenic effects of different Legionella types isolated from building water systems on the A549 alveolar epithelial cells
- Tez No: 774950
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ÖZSOY ERDAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Su kaynaklı çevresel patojen olan Legionella bakterileri insanlarda ölüme sonuçlanabilen Lejyoner hastalığına sebep olmaları nedeniyle, halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmektedirler. Bu çalışmada hastane, otel ve sanayi merkezlerinin su sistemlerinde Legionella türlerinin dağılımı ve Legionella' nın A549 hücrelerine sitotoksik etkilerinin gösterilmesi amaçlanmıştır. 2014, 2015, 2016 yıllarında hastane, otel ve sanayi merkezlerinin su sistemlerine ait 1357 su örneği ISO 17731-2 standardına göre filtre edilmiş; kültür ekimi yapılmış, lateks aglütinasyon ve monoklonal antikor yöntemine dayalı Direkt Floresan Antikor (DFA) yöntemi ile serogrup ve subgrupları belirlenmiştir. 2014' de Legionella pozitif oranı %7.2; %7.8 L. pneumophila serogrup-1, %92.1 L. pneumophila serogrup 2-14 bulunmuştur. 2015' de Legionella pozitif oranı %8.6 olup; %28.2 L. pneumophila serogrup-1, %64.1 L. pneumophila serogrup 2-14, %7.7 Legionella species bulunmuştur. 2016' da Legionella pozitif oranı %10.4; L. pneumophila serogrup-1 %28.6, L. pneumophila serogrup 2-14 %66.6 ve Legionella species %4.7 saptanmıştır. Su sistemlerinde bulunan Legionella bakterileri insanlara solunum yolu ile geçerek pnömoniye kadar ilerleyen Lejyoner hastalığına neden olmaktadır. Bu nedenle A549 alveoler epitel hücrelere sitotoksik etkilerinin bilinmesi önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, su sistemlerinde bulunan Legionella pneumophila SG-1, serogrup 2-14 ve Legionella spp.' nin farklı doz ve sürelerde A549 hücrelerine sitotoksik etkileri MTT kolorimetrik yöntemi ile belirlenmiştir. Sonuçlarımıza göre, sitotoksik etkide doz ve zamana bağlı değişiklik olduğu gözlenmiştir. Legionella' nın serolojik tiplendirilmesi, özellikle hastalığa neden olabilecek türlerin belirlenmesi bakımından önem kazanmaktadır. Çalışma sonuçlarının, belli bölgedeki Legionella' nın dağılımını ve A549 hücrelerine sitotoksik etkilerini göstermesi nedeniyle önemli olduğu ve ileride yapılacak araştırmalara yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Legionella bacteria are water-borne environmental pathogen that are considered a public health problem because they cause Legionnaires' disease, which can result in death in humans. The aim of this study is to determine the distribution of Legionella in the water systems of hospital, hotel, industrial centers and the cytotoxic effects of Legionella on A549 cells. In 2014, 2015, 2016, 1357 water samples belonging to hospital, hotel, industrial center water systems were filtered according to ISO 17731-2 standard, plated on agar, serogroups and subgroups were determined with latex agglutination and using Direct Fluorescent Antibody (DFA) method based on monoclonal antibody technique. In 2014, the Legionella positivity rate was 7.2%, of which 7.8% were L. pneumophila serogroup-1, 92.1% L. pneumophila serogroup 2-14 were found. In 2015, the Legionella positivity rate was 8.6%, of which 28.2% were L. pneumophila serogroup-1, 64.1% L. pneumophila serogroup 2-14 and Legionella species were found in 7.7%. In 2016, 10.4% of those who were Legionella positive, 28.6% L. pneumophila serogroup-1, 66.6% L. pneumophila serogroup 2-14 and Legionella species were detected in 4.7%. Legionella, found in water systems are transmitted to humans through the respiratory tract, causing Legionnaires' disease, which progresses to pneumonia. Therefore, it is important to know the cytotoxic effects of Legionella on A549 alveolar epithelial cells. In this study, the cytotoxic effects of Legionella pneumophila SG-1, SG 2-14 and Legionella spp. found in water systems have been determined on A549 cells in different doses and infection times using MTT colorimetric method. Our results indicated that, there is dose and time-dependent variation in the cytotoxic effect. The serological typing of Legionella gains importance, especially in terms of determining species that may cause disease. It is thought that the results of the study are important because it shows the distribution of Legionella in a particular region and their effects on A549 cells and will contribute to future research.