İsmail Hakkı Bursevî'nin Kitâbü Zübdeti'l-Makâl adlı eseri (Transkripsiyon ve inceleme)
Ismail Haqqi Burusawi's 'Kitabu Zubdah el-Maqal' (Transcription and analysis)
- Tez No: 774955
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
İsmail Hakkı Bursevî, (ö.1137/1725) Osmanlı döneminde yaşamış 17. yüzyılın en mühim âlim, şair ve mutasavvıflarından biridir. İlim, irfan ve hikmet sahibi bir zat olan İsmail Hakkı Bursevî, edebiyat ve dil alanından fıkıh, tefsîr, kelâm, hadîs, tasavvuf gibi birçok ilim alanına ışık tutmuş âlim-sûfî şahsiyetlerdendir. Şerh, tercüme ve te'lifleri bulunan Bursevî'nin 120'den fazla eseri vardır. Tasavvuf alanında pek çok eser kaleme alan Bursevî, Zübdetü'l-Makâl adlı eserinde sûfîliğin temel prensiplerini aktarmanın yanı sıra hât sanatı ile ilgili incelikleri de tasavvufî bir bakış açısı ile harmanlayarak sunmuştur. Birçok eserinde işlemiş olduğu konuları genel bir perspektif ile ele alıp tüm makâllerin özünü açıklamaktadır. Bu çalışmada İsmail Hakkı Bursevî'nin hayatı, tasavvufa dair konuların özetinin bulunduğu Zübdetü'l-Makâl adlı eserin metin incelemesi ve muhtevâ tahlili ile müellif hattından günümüz Türkçesine aktarımı yer almaktadır. Bu çalışma ile Osmanlı tasavvuf düşüncesinde önemli bir yere haiz olan Bursevî'nin tasavvufun temel meselelerine getirdiği izahât ve beyanâtlarını öz ve toplu olarak ortaya koyma hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Ismail Haqqi Burusawi, who lived in Ottoman Period (d.1137/1725), is one of the most valuable scholars, poets, and men of Sufism of 18 the century. Bursevi, a wise, knowledgeable, and insightful person, also had been so beneficial in many scientific fields such as literature, language, Islamic law, hadith, kalam,Ismail Haqqi Burusawi is known as a scholar-Sufi personage. Burusawi has annotations, translations, and copyrights and has more than 120 works. Ismail Haqqi Burusawi has a lot of works in area of sufism and one of them is Zubdah el-Maqal. İn this book, he explains the basıc prıncıples of Sufism and also mentions the subtleties of calligraphy from a Sufistic point of view. He expresses the essence of all articles by discussing the subjects he explained in many of her works with a general perspective. The life of Ismail Haqqi Burusawi, analysis of the content of the work called Zubdah el-Maqal, which contains a summary of the subjects related to Sufism, are included in this study. It ıs aimed to present the explanations and the declarations brought by Burusawi, who played an important role in Ottoman Sufic thought, on the basic issues of Sufism concisely and collectıvely with this study.