Spor bilimleri ve diğer fakülte öğrencilerinin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının karşılaştırılması
Comparison of the HEALTHY life style behaviors of the sports sciences nd the other faculty students
  1. Tez No: 774956
  2. Yazar: FATMA BOZGÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK SEVİMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmanın amacı Spor Bilimleri ve diğer fakülte öğrencilerinin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının karşılaştırılmasıdır. Çalışma, tarama modelli betimsel araştırma olarak desenlenmiştir. Araştırmanın evrenini Ç.Ü. Spor, Sağlık ve Eğitim Bilimleri fakültesinin öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmaya kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile seçilen Spor, Sağlık ve Eğitim Bilimleri Fakültesinde hazırlık, 1., 2., 3. ve 4. sınıflarda 2021-2022 eğitim yılında öğrenim gören 486 kadın 264 erkek olmak üzere toplam 750 öğrenci katılmıştır. Veri toplama aracı olarak birinci bölümde, 11 maddeden oluşan sosyodemografik bilgi formu ve ikinci bölümde 52 maddeden oluşan Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği (II) kullanılmıştır. Ölçeğin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması Bahar ve ark. tarafından yapılmıştır. Veri analizi SPSS programı kullanılarak yapılmıştır. Üç fakültenin karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve farklılığın belirlenmesinde gruplar arası karşılaştırmalar için LSD testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to compare the healthy lifestyle behaviors of Sport Sciences and other faculty students. The study was designed as a descriptive research with scanning model. The universe of the research is Ç.Ü. it consisted of students studying at the Faculty of Sports, Health and Educational Sciences. In the Faculty of Sports, Health and Education Sciences. Selected for the research with an easily accessible sampling method, preparation, 1st, 2nd, 3rd. and 4th grades a total of 750 students, 486 women and 264 men, studying in the 2021-2022 academic year, participated in the study. As data collection tool in the first part, a sociodemographic information form consisting of 11 items and in the second part, Healthy Lifestyle Behaviors Scale (II) consisting of 52 items was used. The Turkish validity and reliability study of the scale was conducted by Bahar et al. Made by. Data analysis was performed using the SPSS program. One-way analysis of variance (ANOVA) was used to compare the three faculties, and the LSD test was used for intergroup comparisons to determine the difference.