Yaşlılarda statin kullanımının sarkopeni parametreleri üzerine etkisi
Effect of statin USE on sarcopenia parameters in the ELDERLY
  1. Tez No: 775019
  2. Yazar: ATA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TURAN IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geriatri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş: Sarkopeni, kronik hastalıklar, genetik ve çevresel birçok faktörün etkileşimi ile oluşan bir geriatrik sendrom olup, günlük yaşam aktivitelerinde bozulma, morbidite ve mortalitede artışa neden olur. Bu çalışmada hiperlipidemi tedavisinde kullanılan statinlerin, sarkopeni ve sarkopeni parametreleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışma retrospektif ve kohort çalışmasıdır. Çalışmaya Haziran 2014 ve Temmuz 2021 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Geriatri Bilim Dalı'nda takip edilen 65 yaş ve üzeri, 1 yıl ara ile iki başvurusu olan, başvurularında sarkopeni değerlendirme tetkikleri yapılmış 385 hasta dahil edildi. Hastalar statin kullanıp kullanmama durumuna göre iki gruba ayrıldı. İki grup arasında sarkopeni gelişimi açısından anlamlı farklılık olup olmadığı incelendi. Bulgular: Çalışmaya 385 hasta dahil edildi. Hastaların 243'ü kadın (%63), 142'si erkekti (%37). Statin tedavisi alan hasta sayısı 100(%25,9), statin tedavisi almayan hasta sayısı 285(%74,1) idi. Statin almayan grupta diyabet, koroner arter hastalığı, serebrovasküler hastalık sıklığı ve kullanılan ilaç sayısı daha düşüktü (sırasıyla p:
Özet (Çeviri)
Introduction: Sarcopenia is a geriatric syndrome caused by the interaction of many chronic diseases, genetic and environmental factors, and it causes deterioration in activities of daily living, increased morbidity and mortality. In this study, the effects of statins used in the treatment of hyperlipidemia on sarcopenia and sarcopenia parameters were investigated. Materials and Methods : The study is designed as a retrospective and cohort study. The study included 385 patients aged 65 and over, who were followed up in Dokuz Eylül University Geriatrics Department between June 2014 and July 2021, had two examinations 1 year apart, and underwent sarcopenia assessment tests at their admission. The patients were divided into two groups according to the criteria of using statins or not. It was examined whether there was a significant difference between the two groups in terms of the development of sarcopenia. Results: Of 385 patients included in the study, 243 (63%) were female and 142 (37%) were male. The number of patients who received statin therapy was 100 (25.9%), and the number of patients who did not receive statin therapy was 285 (74.1%). The rate of diabetes, coronary artery disease, cerebrovascular disease and the number of drugs used were lower in the group that did not receive statins (p=.