Regional development through global production networks: The case of tea sector in Eastern Black Sea region
Küresel üretim ağları aracılığıyla bölgesel kalkınma: Doğu Karadeniz bölgesi çay sektörü örneği
  1. Tez No: 775026
  2. Yazar: BEDRİYE OKŞAN TÜYLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MELİH PINARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bu tez kapsamında, Doğu Karadeniz Bölgesi çay sektörü üzerinden küresel üretim ağlarının bölgesel kalkınma açısından olası sonuçları araştırılmaktadır. Küresel üretim ağları literatürünün, bölgenin iç dinamiklerinin yanı sıra küresel aktörlerin ihtiyaçlarına uygunluğunun da bölgesel kalkınma için gerekli olduğu argümanı, çalışmanın çıkış noktası olmuştur. Bu argümandan yola çıkarak, Türk çay sektörü ile küresel çay üretim ağları arasındaki bağlantılar tez kapsamında analiz edilmiştir. Bu analiz sonucunda, bu bağlantıların ağırlıklı olarak küresel firmaların yatırımları ve küçük ölçekli yerel işletmelerin sürdürülebilir üretim modelleri aracılığıyla ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Bu bağlamda, tezin son kısmında bu bağlantıların bölge kalkınmasına olası etkileri tartışılmış ve küresel üretim ağları stratejisine entegrasyonun Doğu Karadeniz Bölgesi'nin kalkınması için uygunluğu sorgulanmıştır. Çalışmanın sonunda, Doğu Karadeniz Bölgesi'nin değer yakalama kapasitesinin yetersiz olması nedeniyle, küresel üretim ağlarına entegrasyon yoluyla bölgesel kalkınmanın henüz doğru bir strateji olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the possible regional development outcomes of global production networks to the tea sector in the Eastern Black Sea Region. The argument of the global production network literature that, in addition to the region's internal dynamics, the region's compatibility with the needs of global actors is also essential for regional development has been a starting point for the study. Based on this argument, the links between the Turkish tea sector and global production networks are analyzed within the scope of the thesis. As a result, it has been determined that these linkages mainly emerge in the region through the investments of global firms and sustainable production models of small-scale local enterprises. In this context, the possible effects of these linkages on the region's development have been discussed, and the suitability of integration into global production networks for the development of the region is questioned. To conclude, the regional development through global production networks is not yet the right strategy for the Eastern Black Sea Region due to insufficient value capture capacity of the region.