Performance evaluation of Cappadocian tuffs treated with alcohol dispersion of calcium hydroxide nano-particles
Kalsiyum hidroksit nanotaneli alkol dispersiyonu tatbik edilen Kapadokya tüflerinin performans değerlendirilmesi
- Tez No: 775038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TAVUKÇUOĞLU, PROF. DR. EMİNE NEVİN SALTIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada, kalsiyum hidroksit Ca(OH)2 nanotaneli alkol dispersiyonu uygulanan Kapadokya tüflerinin aşırı su emme ve kılcal su emme özelliklerinin kontrolü üzerindeki etkisi kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır. Bu amaçla Avanos-Nevşehir yakınlarındaki bir ocaktan temin edilen Göreme Kayası (CYT) ve Kapadokya Gülü (CPT) olmak üzere iki tüf türü incelenmiştir. Ca(OH)2 nanotaneli alkol dispersiyonunun Kapadokya tüfleri üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla uygulamadan önce ve sonra bu tüflerin temel fiziksel, higrik, mekanik, mikroyapısal ve mineralojik özelliklerini saptamaya yönelik laboratuvar testleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilere göre, hem CYT hem de CPT tüfleri hafif, oldukça gözenekli ve zayıf kayaçlar sınıfında yer alan yüksek su buharı geçirimli yapı malzemeleridir. Ayrıca bu tüfler yapılarında ince ve kılcal gözeneklerin bol miktarda bulunmasından dolayı su emiciliği yüksek malzemelerdir. Yüksek nem içeriğine sahip tüfler, bozunma döngülerine daha yatkın olduklarından, bu malzemelerin suya doygun hale gelmesinden kaçınılması gerekir. Bu bağlamda, tüf yüzeylerinin su emme ve penetrasyonunu bir dereceye kadar düşürerek higrik özelliklerini iyileştirmek için yüzeylerine kapiler emme yoluyla Ca(OH)2 nanotaneli alkol dispersiyonu tatbik edilmiştir. Uygulamanın ardından, Ca(OH)2 nanotanelerinin CYT ve CPT tüflerinin ince gözeneklerine ve kılcallarına nüfuz ederek tüflerin gözenekli yapılarında nano kalsit (CaCO3) kristalleri oluşturduğu gözlemlenmiştir. Ca(OH)2 nanotaneli alkol dispersiyonu uygulamasının, CYT ve CPT tüflerinin aşırı su emme özelliklerini kontrol etmek için bir yüzey koruması olarak ümit verici ve uyumlu olduğu, bu tüflerin etkin ve ince gözenekliliğini azaltırken temel fiziksel, mekanik ve nefes alma özelliklerini bozmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of treatment with alcohol dispersion of calcium hydroxide Ca(OH)2 nanoparticles on controlling excessive water absorption and capillary water suction properties of Cappadocian tuffs was investigated extensively. For this purpose, two tuff types, Göreme Rock (CYT) and Cappadocian Rose (CPT), obtained from a quarry near Avanos-Nevşehir, were examined. Laboratory tests were conducted concerning their basic physical, hygric, mechanical, microstructural, and mineralogical properties before and after treatment, to evaluate the effect of the treatment by alcohol dispersion of calcium hydroxide Ca(OH)2 nanoparticles on Cappadocian tuffs. According to the achieved data, both CYT and CPT tuffs are lightweight, highly porous, and highly water vapor permeable building stones falling into the range of weak rocks. Moreover, these tuffs are highly water-absorptive building materials due to the presence of fine and capillary pores in high amounts. Since tuffs with high moisture content are more prone to degradation cycles, these materials should be avoided from water-saturated conditions. In this regard, to improve the hygric properties of tuff surfaces by lowering the water suction and penetration to a certain extent, alcohol dispersion of Ca(OH)2 nanoparticles was applied on their surfaces by capillary suction. The Ca(OH)2 nanoparticles penetrated the fine pores and capillaries of CYT and CPT were observed to form nano calcite (CaCO3) crystals in the porous matrix. It was revealed that the treatment with alcohol dispersion of Ca(OH)2 nanoparticles is promising and compatible as a surface treatment to control CYT and CPT tuffs' excessive water absorption characteristics by reducing effective and fine porosity while maintaining basic physical, mechanical, and breathing properties.