Koroner anjiyografi yapılan hastaların kateter çekimi sürecinde, sanal gerçeklik ve akupresur uygulamalarının; ağrı, anksiyete, vital bulgular ve konfor üzerine etkisi
The effects of virtual reality and acupressure applications on pain, anxiety, vital signs and comfort in the catheter extraction process of patients WHO have coronary angiography
  1. Tez No: 775040
  2. Yazar: ESMA GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVBAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırma, koroner anjiyografi yapılan hastalarda femoral kateter çekilme sürecinde sanal gerçeklik ve akupresur uygulamalarının ağrı, anksiyete, vital bulgular ve konfor düzeyleri üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla randomize kontrollü müdahale çalışması olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini bir üniversite hastanesinde Mart-Aralık 2021 tarihleri arasında koroner anjiyografi uygulanan hastalar; örneklemini ise örneklem kriterlerine uyan, gönüllü olarak araştırmaya katılmayı kabul eden, 153 (51 sanal gerçeklik, 51 akupresur, 51 kontrol grubu) hasta oluşturmuştur. Verilerin değerlendirilmesinde 'Görsel Değerlendirme Skalası (VAS-Visuel Analog Scale)', 'Durumluk-Sürekli Anksiyete Envanteri (DSAE)', 'Vital Bulgular İzlem Formu' ve 'Perianestezi Konfor Ölçeği (PKÖ)' kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out as a randomized controlled intervention study to determine the effects of virtual reality and acupressure applications on pain, anxiety, vital signs and comfort levels during femoral catheter extraction in patients undergoing coronary angiography. The population of the study was the patients who underwent coronary angiography between March and December 2021 in a university hospital; the sample consisted of 153 (51 virtual reality, 51 acupressure, 51 control group) patients who met the sampling criteria and voluntarily agreed to participate in the study. 'Visual Evaluation Scale (VAS)', 'State-Trait Anxiety Inventory (STAI)', 'Vital Signs Follow-up Form' and 'Perianesthesia Comfort Scale (PCS)' were used to evaluate the data.