Ortaokul öğrencileri için tasarım temelli fen eğitimi uygulamaları: Sivas örneği
Design-based science education applications for secondary school students
  1. Tez No: 775042
  2. Yazar: FATMA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESME HACIEMİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışmada tasarım temelli fen eğitimi uygulamalarının, yatılı bölge ortaokulunda öğrenim gören 7. sınıf öğrencilerinin bilimsel süreç becerileri, fen öğrenme becerileri, mühendislik tasarım süreci uygulama becerilerine etkisinin ve öğrencilerin sürece yönelik görüşlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma yöntem araştırma modellerinden yakınsayan paralel desen kullanılmıştır. Çalışma grubunu Sivas'in Yıldzeli ilçesinde MEB'e bağlı bir yatılı okulda öğrenim gören üç tane yedinci sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Uygulama 2021-2022 eğitim öğretim yılı güz yarıyılı içerisinde 11 hafta boyunca sürmüştür. Araştırmanın nicel verileri Bilimsel Süreç Becerisi ve Fen Öğrenme Becerisi Ölçeği ile toplanırken, nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşme, öğrenci günlükleri ve kılavuzlar ile toplanmıştır. Nicel verilerin çözümlenmesi betimsel istatistik ile, nitel verilerin çözümlenmesi ise betimsel ve içerik analizi ile yapılmıştır. Uygulama sonunda yapılan analizler sonucunda öğrencilerin bilimsel süreç becerileri, fen öğrenme becerilerinde ve mühendislik tasarım süreci uygulama becerilerinde gelişim gösterdikleri tespit edilmiştir. Öğrencilerin, süreç içerisinde karar verme, iletişim kurma, problem çözme, ölçüm yapma, planlama yapma, prototip geliştirme becerilerini aktif olarak kullandıkları sonucuna ulaşılmıştır. Öğrenciler tasarım temelli fen eğitimi sürecinin, öğretici ve LGS sorularının çözümünü kolaylaştırıcı bir etkisi olduğunu vurgulamışlardır. Öğrenciler okulun merkeze uzak ve yatılı bir okul olmasından kaynaklı, malzeme bulma konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study was to determine the effects of design-based science education applications on the scientific process skills, science learning skills, engineering design process application skills of 7th grade students studying at the regional boarding secondary school and opinions of the students on the process. Thus, convergent parallel design was used which was one of the mixed method research models where qualitative and quantitative research methods were conjunctively used. The study group consisted of three seventh grade students studying at a boarding school affiliated with the Ministry of National Education in Yıldızeli district of Sivas. The application was conducted for 11 weeks in the fall semester of the 2021-2022 academic year. While the quantitative data of the study were collected using the Scientific Process Skill and Science Learning Skills Scale, the qualitative data were collected with semi-structured interviews, student diaries and guides. The quantitative data was analyzed using descriptive statistics, while the qualitative data was analyzed using descriptive and content analysis. As a result of the analyzes conducted at the end of the application, it was determined that the students showed improvement in their scientific process skills, science learning skills and engineering design process application skills.It was concluded that the students actively used decision making, communication, problem solving, measuring, planning, and prototype development skills during the process. The students emphasized that the design-based science education process has an instructive and facilitating effect on solving LGS questions. Students mentioned that they had difficulties in finding materials due to the distance of the school from the center and its being a boarding school.