Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanılı olguların WISC-R alt testleri ve psikiyatrik profillerinin yavaş bilişsel tempo ve özgül öğrenme bozukluğu eştanılarıyla karşılaştırılması
Comparison of WİSC-R subtests and psychiatric profiles with sluggish cognitive tempo and specific learning disorder comorbidity in patients with attention deficit hyperactivity disorder
- Tez No: 775064
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR AKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olan olgularda yavaş bilişsel tempo belirtileri gösterenler ile Özgül Öğrenme Bozukluğu tanılı olgular arasında Wechsler Çocuklar için Zekâ Ölçeği (WISC-R) alt test profillerini değerlendirmek, YBT'ye özgü nörobilişsel profili ortaya koymaya yardımcı olmak ve olguların psikiyatrik özelliklerinin karşılaştırmasını yapmaktır. Geriye dönük hasta dosyası ve bilgisayar kayıtları taramasıyla olgular tespit edilmiştir. Yavaş Bilişsel Tempo belirtilerini ortaya çıkarmak için Öğretmen Bilgi Formu (ÖBF) değerlendirmeleri incelenmiş; WISC-R test sonuçları hasta dosyaları ile bilgisayar ortamından elde edilerek incelenmiştir. 844 çocuk ve ergen çalışmaya dahil edildi. Olgu grupları YBT belirtileri göstermeyen DEHB (n=348), YBT belirtileri gösteren DEHB (DEHB+YBT, n=116) ÖÖB eştanısı alan (DEHB+ÖÖB, n=252) ÖÖB tanısına ek olarak YBT belirtileri olan (DEHB+YBT+ÖÖB, n=128) dört grup oluşturulmuştur. WISC-R sözel zekâ bölümü puanı DEHB grubunda diğer gruplardan yüksek saptandı. DEHB+YBT sadece genel bilgi alt testinde DEHB'den anlamlı düzeyde düşük saptandı. Performans alt testlerinde anlamlı farklılık bulunmamaktaydı. Ayrıca ÖBF psikiyatrik profillerinde dikkatsizlik, depresyon, anksiyete skorları YBT'nin eşlik ettiği gruplar diğer gruplardan yüksek saptanmıştır. Çalışmamızda, sözel kavramsal beceriler, bilgi edinme becerisi gibi nörobilişsel alanlarda ÖÖB'de bozulmanın fazla olduğu, YBT'nin de daha az olmak üzerebuna eşlik ettiği; ayrıca anksiyete, depresyon gibi içe yönelim belirtiler ve dikkatsizlik ile YBT'nin birlikteliğinin daha fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to evaluate the Wechsler Intelligence Scale for Children (WISC-R) subtest profiles between patients with Attention Deficit and Hyperactivity Disorder with symptoms of Sluggish Cognitive Tempo and those with Specific Learning Disorder, to help reveal the neurocognitive profile specific to SCT, and to compare the psychiatric characteristics of the patients. Cases were identified by retrospectively scanning patient files and hospital information system records. Teacher Information Form (TRF) evaluations were examined to reveal the symptoms of Sluggish Cognitive Tempo. WISC-R test results were analyzed by obtaining patient files and hospital computer records. 844 children and adolescents were included in the study. Four case groups were formed as: ADHD without SLD symptoms (n=348), ADHD with SCT symptoms (ADHD+SCT, n=116) with comorbid SLD (ADHD+SLD, n=252) with SCT symptoms in addition to SLD diagnosis (ADHD+SCT+SLD), n=128). The WISC-R verbal IQ score was found to be higher in the ADHD group than in the other groups. ADHD+SCT was found to be significantly lower than ADHD only in the information subtest. There was no significant difference in performance subtests. In addition, inattention, depression, and anxiety scores in TRF psychiatric profiles were found to be higher in groups accompanied by SCT than in other groups. In our study, the SLD group was more impaired in neurocognitive areas such as verbal conceptual skills and the ability to acquire information, and it was accompanied by less in the SCT group. In addition, it was concluded that internalizing symptoms such as anxiety, depression, and inattention were more associated with SCT.