Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ve davranım bozukluğu olan erkek çocuk ve ergenlerde nöropsikolojik test ve dinlenme hali fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (RS-FMRG) profili
The resting state functional magnetic rezonans imaging and neuropsychological male chi̇ldren and adolescentsattention deficit and hyperactivity disorder and conduct disorder
- Tez No: 409550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM BEHİCE ÖZTOP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) yaşa göre uyumsuz dikkatsizlik, hiperaktivite ve dürtüsellik ile karakterizedir. Çocukluk döneminde ortaya çıkar ve sıklıkla ergenlikte ve hatta erişkinlikte devam eder. Davranım bozukluğu (DB) 18 yaşından küçük bireylerde dürtü kontrolü ile ilişkili davranışsal bir bozukluktur. Hiperaktivite ve davranım problemleri sıklıkla birliktedir ve DEHB ve DB yaklaşık vakaların %50-60'ında birliktelik gösterir. Bu hastalıkların altında yatan patolojilerin anlaşılabilmesi için birçok fonksiyonel nörogörüntüleme çalışması yürütülmüştür. Kan oksijenasyon düzeyine bağımlı fMRG yöntemi DEHB' de patoloji analizinde kullanılan değerli bir tekniktir. Çalışmalar DEHB, DB ve DEHB ile DB birlikteliğinde yürütücü fonksiyonlarda defisitlere dair kanıtlara işaret etmektedir. Yürütücü fonksiyonlar, klinik pratikte nöropsikolojik testler ile değerlendirilirler. Yöntem: Bu çalışma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi polikliniğinde yürütüldü. Çalışmaya 9-15 yaş aralığında herhangi bir başka psikiyatrik ve kronik hastalığı bulunmayan, DEHB tanısı alan 10 erkek çocuk ve ergen ile DEHB+ DB tanısı alan 10 çocuk ve ergen hasta dâhil edildi. Kontrol grubu olarak yaş açısından hasta gruplarıyla bire bir eşleştirilmiş 10 erkek çocuk ve ergen alındı. Çalışmaya alınan tüm olgulara ÇDŞG-ŞY (Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşamboyu Şekli ), WISC-R (Wechsler çocuklar için zekâ ölçeği), Wisconsin Kart Eşleme Testi, Stroop Testi, Görsel İşitsel Sayı Dizileri Testi, İşitsel Sözel Öğrenme Testleri uygulandı. Araştırma kapsamındaki çocuk ve ergenlerin ebeveynlerinden çocukları hakkında sosyodemografik veri formu ve Conners Ebeveyn Derecelendirme Ölçeği doldurmaları istendi. Çalışmaya katılan hasta ve kontrol gruplarına Conners- Wells Ergen Özbildirim Formu uygulandı. Fonksiyonel MRG çekimleri Erciyes Üniversitesi Çocuk Hastanesi, Pediyatrik Radyoloji bölümünde bulunan Siemens 1,5 Tesla (Magnetom Area) MR cihazı ile yapıldı. Bulgular: Çalışmamızda DEHB+DB olanların genel olarak WISC-R ve nöropsikolojik testlerde DEHB ve kontrollere göre daha kötü performans gösterdikleri bulundu. Stroop testinin bazı alt testlerinde ve WISC-R'da DEHB hastaları kontrollere kıyasla daha kötü performans göstermekteydi. Radyolojik görüntülerde Default mode network' te (DMN) DEHB ve DEHB+DB olanlarda bağlantılarda artış olduğu gösterildi. DEHB+ DB olanlarda bağlantılardaki artış DEHB grubuna göre daha fazla olarak saptandı. Sonuç: Bu çalışmada DEHB, DEHB+DB ve control gruplarında nöropsikolojik testler ile ve dört DMN bölgesi tohum (seed) olarak seçilerek fonksiyonel bağlantıları değerlendirildi. DEHB+DB grubunda aktivitenin daha fazla olması ve hemisferler arası fark açısından DEHB grubundan ayrılması, DB'de, DEHB'den farklı olarak başka beyin bölgelerinin de etkilendiğini ve bu durumun nöropsikolojik testlere de yansıdığı bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Attention deficient hyperactivity disorder (ADHD) is characterized by age-inappropriate symptoms of inattention, hyperactivity, and impulsivity. It has been shown that hyperactivity and conduct problems are highly comorbid with a comorbidity between ADHD and CD occurring in 50% to 60% of cases. Many functional neuroimaging studies have been carried out to discover the pathologies underlying these disorders. Blood oxygenation level-dependent (BOLD) fMRI is a valuable technique for ADHD pathology analysis. The studies indicated that executive function deficits were evident in participants with ADHD,CD and comorbid ADHD and CD. Executive functions are assessed with neuropsychological tests in clinic practice. Patients and methods: This study was conducted in Department of Child and Adolescent Pscyhiatry, Erciyes University Faculty of Medicine. Study population consists of 10 ADHD and 10 ADHD+CD patients without any other psychiatric disorder and chronic disease between 9-15 age interval. To constitute the healthy control group, 10 age -matched male children and adolescents were recruited. Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Age Children-Present and Lifetime Version (K-SADS-PL), Wechsler Intelligence Scale for Children-Revised (WISC-R), Stroop Task, Wisconsin Card Sorting Test, Rey Auditory Verbal Learning Test, Visual Aural Digit Span Test was carried out in all cases. Parents of children and adolescents filled sociodemographic data form and The Conners' Parent Rating Scales. Patients and control groups filled Conners' Wells' Self- Report Scale. The imaging studies were done using a SIEMENS TRIO 1,5-Tesla scanner at the Erciyes University Pediatric Hospital, Radiology Department. Results: We found that children with ADHD+CD generally show poorer performance in neuropsychoogical tasks in comparision with ADHD patients and control goup. In some task ADHD patients show poorer performance than control. We observed an increased connectivity within the DMN in ADHD and ADHD+CD patients. We showed that ADHD+CD increasing of connectivitiy more than ADHD patients. Conclusion: In this study, we assessed neuropsychoogical tasks and four Default Mode Network (DMN) regions were used as a seed and the functionally connected regions were systematically explored for ADHD and ADHD+CD patients in comparison to a control group. Overall, a significant increase in the activation of DMN regions in ADHD+CD group compared to the ADHD group and inter -hemispheric activation differences between groups were showed that CD is affect brain networks different from ADHD and it can be shown with neuropsychological tasks.