Efficient numerical analysis of periodic structures using the theory of characteristic modes
Periyodik yapıların karakteristik modlar teorisini kullanarak verimli nümerik analizi
  1. Tez No: 775085
  2. Yazar: YİĞİT HAYKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZLEM AYDIN ÇİVİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Karakteristik mod analizi, anten tasarımı ve analizinde popüler ve çok yönlü bir araç haline gelmiştir. Bu analiz, saçıcıların ışıma özellikleri hakkında faydalı bilgiler sağlamakta ve ışıma problemine fiziksel bir bakış açısı sunmaktadır. Dolayısıyla periyodik yapıların çözümünde de kullanılabilir. Bu çalışmada, periyodik yapıların modal analizini gerçekleştirmek için integral tabanlı bir simülasyon programı geliştirilmiştir. Bu tez birbiriyle ilişkili üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, karakteristik mod analizi periyodik birim hücre çözümüne genişletilmektedir. Bu analiz, yansıtmalı dizi probleminin analizine farklı bir bakış açısı getirmektedir. İkinci bölümde ilgili modun rezonans davranışı, birim hücre elemanı üzerinde sürekli yük dağılımı uygulanarak değiştirilir. Ancak böyle bir yüklemenin gerçekleştirilmesi zor olduğundan, halka tipi birim hücre elemanı üzerindeki yük dağılımını iki ayrı yüke indirgemek için bir yaklaşım geliştirilmiştir. Sonrasında ise halka tipi frekans seçici yüzey elemanının yansıma bandını istenen frekansa kaydıran reaktif yük değerlerinin önceden bulunmasını sağlayan yeni bir yöntem tanıtılmıştır. Böylece çözüm maliyetini arttıran optimizasyon tabanlı yöntemlere olan ihtiyaç giderilmiştir. Son bölümde ise karakteristik modların makro tabanlı fonksiyonlar olarak kullanıldığı sonlu dizi çözümü değerlendirilmiştir. Daha sonra karakteristik modlar kullanılarak farklı büyüklükteki elemanlar dizisi için çok seviyeli bir matris indirgeme yöntemi sunulmuştur. Bu tez çalışması, karakteristik modlar teorisini kullanarak büyük periyodik yapıların verimli ve özgün analizine öncülük etmektedir.
Özet (Çeviri)
The characteristic mode analysis has become a popular and versatile tool in antenna design and analysis. This analysis provides useful information about radiation characteristics of scatterers and offers physical insight into the radiation problem. Hence it can also be exploited in the solution of periodic structures. In this work, an integral based simulation program has been developed to perform the modal analysis of periodic structures. This dissertation consists of three interrelated parts. In the first part, the characteristic mode analysis is extended to the periodic unit cell solution. This analysis yields distinct perspective to the analysis of the reflectarray problem. In the second part, the resonance behavior of the mode of interest is modified by applying continuous load distribution over the unit cell element. However since such loading is hard to realize, an approach has been developed to reduce the load distribution on the ring-type unit cell element into two discrete loads. Subsequently, a novel method is introduced that allows to find the reactive load values in advance that shift the reflection band of the ring-type frequency selective surface element to desired frequency. Thus, the need for optimization-based methods that increase the solution cost has been eliminated. In the last part, the finite array solution is evaluated in which characteristic modes are used as macro basis functions. Afterwards, a multilevel matrix reduction method is presented for the array of differently sized elements using characteristic modes. This thesis work leads efficient and original analysis of large periodic structures using the theory of characteristic modes.