Son planlayıcı sisteminin inşaat projelerinde verimliliğe etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of the last planner system on the productivity in construction projects
  1. Tez No: 775088
  2. Yazar: GİZEM ZEYBEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER GİRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnşaat projelerinin çok paydaşlı yapısı, her projenin birbirinden farklı olması, belirsizliklerin ve varyasyonların fazla olması, hedeflenen zamanda ve maliyette projenin tamamlanmamasına neden olabilmektedir. İnşaat sektöründe israflar fazla, verimlilik ise oldukça azdır. Bu sebeple inşaat sektörü için verimlilik artışını sağlayacak uygulama ve iyileştirmelerin yapılmasına ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaç doğrultusunda dünyanın birçok yerinde yalın inşaat aracı olan Son Planlayıcı Sistemi kullanılarak proje verimliliğini arttırmak hedeflenmiştir. Bu çalışmada LPS'nin verimliliğe etkisinin olup olmadığı ve etkisinin ne düzeyde olduğu meta sentez yöntemiyle araştırılmıştır. 2000 ile 2021 yılları arasında LPS'nin uygulandığı vaka çalışmaları derlenmiştir. Araştırmaya dâhil edilen çalışmaların bulgu ve sonuçlarına göre çıkarımda bulunulmuştur. Çalışma kapsamında 19 makale, 19 tez, 13 bildiri ve 2 teknik rapor incelenmiştir. İncelenen çalışmaların %36'sında LPS'nin proje süresine olumlu katkısının olduğu, %34'ünde planlama güvenirliliğini arttırdığı, %23'ünde verimlilik ve proje performansını arttırdığı, %23'ünde işbirlikçi çalışmaya katkı sağladığı ve %21'inde değişkenlik ve belirsizlikleri azalttığı tespit edilmiştir. LPS'nin önemli parametresi olan plan gerçekleşme oranı (PPC) incelendiğinde 73 vakanın 50'sinde ortalama PPC değerinin %70'in üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Araştırmaya dâhil edilen çalışmalardan elde edilen sonuçlara göre LPS'nin inşaat faaliyetlerine olan olumlu katkısının verimliliğe etki ettiğini göstermiştir. İncelenen 53 çalışmanın 12'sinde LPS'nin verimlilik veya proje performansı konusunda olumlu katkısının olduğu belirtilmiştir. Ayrıca verimliliğe etki eden faktörleri iyileştirmesiyle dolaylı yoldan verimliliğe olumlu katkısı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The multi-stakeholder nature of construction projects, the fact that each project is different from each other, the uncertainties and variations can cause the project not to be completed at the targeted time and cost. In the construction sector, wastes are high and productivity is very low. For this reason, there is a need for practices and improvements that will increase productivity for the construction industry. In line with this need, it is aimed to increase project efficiency by using the Last Planner System, which is a lean construction tool in many parts of the world. In this study, the effect of LPS on productivity and the level of its effect were investigated by meta-synthesis method. Case studies in which LPS was applied between 2000 and 2021 were compiled. Inferences were made according to the findings and results of the studies included in the research. Within the scope of the study, 19 articles, 19 theses, 13 papers and 2 technical reports were examined. In 36% of the studies examined, LPS contributed positively to the project duration, in 34% it increased planning reliability, in 23% it increased productivity and project performance, in 23% it contributed to collaborative work, and in 21% it contributed to variability and found to reduce uncertainty. When the PPC values of the cases within the studies were compiled, it was determined that the mean PPC value was above 70% in 50 of the 73 cases. According to the results obtained from the studies included in the research, it has been shown that the positive contribution of LPS to the construction activities affects the efficiency. In 12 of the 53 studies reviewed, it was stated that LPS had a positive contribution to productivity or project performance. In addition, it can be said that it indirectly contributes positively to productivity by improving the factors affecting productivity.