Küçük ölçekli inşaat projeleri aşamalarında yapılan çalışmaların toplam kalite yönetimi ilkelerine göre incelenmesi: Bir vaka analizi
A case study: investigation of stages by total quality management principles in the scope of a small scaled construction project
- Tez No: 605645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN TEBERLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Projeler, planlanan programların çeşitli girdilerle desteklenmesi ile oluşan bir bütün olup gerçekleşme sürecinde de birçok yönteme sahiptir. Bu yöntemler farklı girdileri de sürece dahil ederek proje oluşumunu sağlamaktadır. Malzeme, işgücü ve ekipman gibi bu girdilerin başarılı bir şekilde süreçte uygulanabilmesi için uzman ekiplere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ekipler ve süreci belirleyen çeşitli seçim yöntemlerinden birisi de ihaledir. İhaleler hemen hemen her sektörde hedeflenen projenin başarılı şekilde uygulanması amacıyla kullanılan bir yöntemdir. İçinde yer aldığımız inşaat sektöründe de oldukça önemli bir yere sahip olan proje kavramı ve projenin uygulanması amacıyla süreci yönetecek ihale sistemleri, diğer sektörlere göre farklılaşmaktadır. Bu farklılıklar; inşaat projelerinin seri üretimler gibi endüstrileşmemişolması, tek sefere mahsus olması, uzun bir süreci kapsaması, farklı birçok katılımcıyı sürece dahil edebilmesi, geri dönüşlerin zorluğu ve maliyetin ilk aşamalarda belirlenerek bu sınırlar içerisinde imalatların devam ettirilmeye çalışılması gibi sıralanabilmektedir. İnşaat sektörünün diğer sektörlere göre farklılıkları göz önüne alındığında ortaya çıkan ürünlerin değerlendirmeleri de farklılaşmaktadır. Kalite bir ürünün değerlendirmesini ifade eden, çok sık ve hemen hemen her alanda dile getirilebilen, insandan insana, toplumdan topluma ve içinde bulunulan durumdan duruma değişiklik gösterebilen bir kavramdır. Kalite çok iyi, çok kötü, mükemmel, berbat gibi farklı ön eklerle tanımlanmaya çalışılsa da, ürünün kaliteli ve kalitesiz ayrımında mükemmel ya da kötü olması söz konusu değildir. Çok eski zamanlardan bu yana kullanılmasına rağmen sanayileşmeyle birlikte kalite kavramı gelişmeye başlamış ve buna paralel sektörlerde iş yapış şekillerinde değişiklikler görülmeye başlanmıştır. Değişen müşteri profillerine bağlı beklentilerin artması, ürünlerin aynı doğrultuda karmaşıklaşması ile üretimde de sorumluluklar parçalanmaya başlamıştır. Bu parçalanmayla birlikte devam eden üretimlerin beklentileri karşılamasına yönelik kontrollerinin sağlanması ve farklı üretim yöntemlerinde gerekli muayenelerinin doğru şekilde yapılması gerekliliği de oluşmuştur. Bu beklentiler doğrultusunda kalite üzerine çalışan bilim insanlarını öncülüğünde farklı yaklaşımlar ve değerlendirme yöntemleri geliştirilmiştir. İkinci Dünya Savaşı'nda savaş sanayinin gelişmesi ile birlikte kalite daha da ön plana çıksa da, savaş sebebiyle uzman elemanların yerini vasıfsız elemanlar almış ve kaliteli iş, vasıfsız elemanlardan beklenmiştir. Bu beklentinin gerçekleştirilmesine yönelik yazılı belge sistemi geliştirilmişve bazı standartlar belirlenmiştir. Kalite beklentilerinin artmasıyla oluşan Toplam Kalite Yönetimi (TKY) fikir aşamasından son ürüne kadar geçen süreci planlayıp sistemli takip ederek kullanım sürecinde yapılacak destekleride kapsayarak müşteri memnuniyetinin en üst düzeyde sağlanmasını benimsemişyönetim biçimidir. TKY, öncü bilim insanları tarafından kabul gören ortak yaklaşımları temel alması, kalite odaklı çalışmaları benimsemesi, satın alan konumunda yer alan dışmüşteriler ile süreç içinde yer alan katılımcıların girdi çıktı ilişkisi sebebiyle ortaya çıkan iç müşterilerin memnuniyetini sağlamayı amaçlaması ve günden güne çeşitlenen müşteri beklentilerini başarı ile sağlamak amacıyla sürekli iyileşmeye önem vermesi sebebiyle, ISO 9000 standartlarında kabul görmüştemel ilkeleri benimsemiştir. ISO 9000 standartları son revizyonu 2015 yılında yapılmış ve ilkeler yediye indirgenmiştir. Müşteri odaklılık, liderlik, çalışanların bağlılığı, proses yaklaşımı, iyileştirme, delile dayalı karar verme ve ilişki yönetimi olarak belirlenen yedi ilkenin benimsenmesi ile TKY'nin başarılı şekilde uygulanması sağlanabilmektedir. Kalitenin sektörler bazında değerlendirilmesinde, dinamiklerine göre değişen tanımları inşaat sektörüne indirgendiğinde kalite, ürün fikri ve ürün kullanım aşamasına kadar geçen süreçteki hizmetleri de kapsamaktadır. Bu sebeple inşaat sektöründe kaliteyi elde etmek için öncelikle müşteri beklentilerinin anlaşılması, buna yönelik gerekli süreçlerin koordine edilmesi ve uygulama aşamasında doğru şekilde planlamanın hayata geçirilmesi gerekmektedir. Çünkü binaların kaliteli ürün olarak değerlendirilebilmesi yıllar alacağı için, projenin tasarımı ve yapımında kalitenin tam olarak sağlanabilmiş olması TKY'nin yedi temel ilkesinin benimsenmesi ile oluşabilecek bir süreçtir. Tez çalışması kapsamında öncelikle kalitenin ve TKY'nin ne olduğu, tarihsel gelişiminde gelişen süreçleriyle oluşan yedi temel ilkesine ve açıklamalarına yer verilmiştir (Tezin ikinci bölümü). Bu bölüm içerisinde, kalitenin ve toplam kalitenin tanımlarıyla birlikte tarihsel sürecinde yer alan bilim insanlarının çalışmalarına yer verilmiştir. Ayrıca inşaat sektöründe kalitenin öneminden bahsedilirken kaliteye öncü bilim insanlarının görüşleri ile ilişkilendirmelerde bulunulmuştur. TKY'nin klasik kalite yönetimine göre kalitenin sağlanmasında benimsediği ilkeler yanısıra, karşılaştırmalarında da üstünlüğüne yer verilmiştir. Toplam kalitenin, müşteri memnuniyetini sağlamayı, çalışanların motivasyonuna önem verilmesini, sıfır hatayı ve daha yüksek kaliteyi ucuz maliyetle tamamlamayı hedeflediğine karşılık klasik kalitenin, kontrollü hata yapılmasına izin verdiği, kaliteyle orantılı artan maliyeti kabul ettiği, öncelikle firmanın kar etmesini amaçladığı belirlenmiştir. Bu karşılaştırma sayesinde kalitenin sağlanmasına yönelik TKY'nin önemi aktarılmıştır. Tezin bir sonraki bölümünde inşaat sektöründe vaka olarak küçük ölçekte inşaat projesi uygulaması sürecinde yapılan çalışmaların, TKY ilkeleri ile ilişkilendirilmesi yapılmıştır (Tezin üçüncü bölümü). Bu kapsamda öncelikle inşaat projelerinin süreçlerine yer verilmiştir. Vaka olarak ele alınacak projede, proje yönetiminin design-bid-build yöntemi (tasarım-ihale-inşaat süreçlerinin ayrı ve sırayla ilerlemesi yöntemi) ile gerçekleştirildiği ve inşaat projelerinde bu yönetim biçiminde sürecin dört temel katılımcıyla yönetilmekte olduğu bilgisi aktarılmıştır. Mal sahibi, proje yöneticisi, tasarımcı ve ana yükleniciden oluşan temel katılımcıların projenin takip edilen yönetimi gereği beşaşamadan oluşan sürece farklı zamanlarda dahil olduğuna yer verilmiş; ön tasarım, tasarım, ihale, yapım ve yapım sonrası olarak belirlenmiş olan aşamalarda sürece dahil olan katılımcıların görevleri paylaşılmıştır. Proje aşamaları ana başlıkları altında TKY'nin ilkeleri sınıflandırmasında vaka projede takip edilen süreçlerin ve katılımcıların gerçekleştirdiği durumlara yer verilmiştir. Paylaşılan veriler sonrası küçük ölçekli projenin TKY ilkelerine göre değerlendirmesi yapılmış ve katılımcıların görevleri tam olarak yerine getirmediği durumlar tespit edilmiştir. Tamamlanmamış görevlerin yanı sıra zaman, bütçe gibi kısıtlamalarında dahil olduğu süreçte, yaşanan aksaklıklara ve bunların etkilediği durumlara yer verilmiştir. Tezin son bölümünde, TKY'nin tüm katılımcılar tarafından tam olarak anlaşılmadığı tespit edilmiş ve etkin bir şekilde kullanılması için firmaların ya da çalışanların yapması gerekenler yine TKY ilkeleri başlıklarında listelenmiştir. Proje sürecinde yer alan herhangi bir girdiden ödün verilmesi gerekliliğini ortadan kaldırmak ancak hedefe ulaşırken projelerde TKY ile ilkelerinin benimsenmesi sayesinde gerçekleşebilecektir. Bir kısım TKY'ye uygun yapılan çalışmaların tam olarak bu yönetime uygun olmasını sağlamak için TKY ilkeleri benimsemeli ve bu yönetim biçiminde yapılması gereken çalışmaları takip etmek gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Projects are a whole formed by supporting planned programs with various inputs, and they have many methods in realization process. These methods involve projecting different inputs into the process. Specialist teams are needed to successfully implement these inputs in the process,such as materials, workforce and equipment. One of the various selection methods that determine these teams and processes is also tender. The tenders are a method used to successfully implement the targeted project in almost every sector. The concept of the project, which has a very important place in the construction sector we are in and the tendering systems that will process the process in order to implement the project, differ according to other sectors. These differences; the fact that construction projects are not as industrialized as mass production, the only thing that is unique, they can be a long time, it can be included in many different participant processes, difficulties in return and cost can be determined in the first steps and trying to continue manufacturing within these limits. Considering the differences of the construction sector compared to other sectors, the evaluations of the products that are emerging also differ. Quality is a concept that refers to the evaluation of a product and can be expressed very often and in almost every field, from people to people, from society and from the situation that is involved. Quality is very good, very bad, excellent, sucks, trying to be described with different prefixes, but the quality and poor quality of the product is not perfect or bad in the distinction. Although it has been used since ancient times, the concept of quality has begun to develop with industrialization, and changes in the way of doing business in the sectors have begun to be seen parallel to this. Increased expectations due to changing customer profiles have led to fragmentation of responsibilities in production due to the complexity of products in the same direction. It is also necessary to ensure that the controls that meet the anticipation of the ongoing productions with this fragmentation have to be provided and that the necessary examinations of the different production methods have to be done correctly. In the direction of these expectations, different approaches and evaluation methods have been developed under the leadership ofscientists working on quality. Although the quality of the battle industry in the Second World War has become more prominent, the quality of work has been expected from unskilled personnel. A written document system for the realization of thisexpectation has been developed and some standards have been set. Total Quality Management (TQM), which is formed by the increase of quality expectations, is a form of management that has planned to follow the system from the idea stage to the final product, and adopts to provide customer satisfaction at the highest level. Based on shared approaches accepted by TQM pioneer scientists, the adoption of quality-focused work, the aim of ensuring the satisfaction of internal customers due to the input-output relationship of the participants in the process with the external customers involved in the purchasing position, and ensuring the success of the day- has adopted the accepted basic principles in ISO 9000 standards since it attaches importance to continuous improvement. The last revision of ISO 9000 standards was made in 2015 and the principles were reduced to seven. Successful implementation of TQM can be achieved through the adoption of seven principles, namely customer orientation, leadership, employee commitment, process approach, improvement, deliberate decision making and relationship management. When qualities are evaluated on the basis of sectors, when the definitions changing according to their dynamics are reduced to the construction sector, quality, product idea and product services are included. For this reason, in order to obtain quality in the construction sector, it is necessary first to understand customer expectations, to coordinate the necessary processes and to plan correctly in the application phase. Because the buildings can be evaluated as quality products for many years later, the full availability of the design and construction ofthe project is a process that can be achieved through the adoption of the seven basic principles of TQM. Within the scope of the thesis study, seven basic principles and explanations which are formed by the processes of quality and TQM (Second part of the thesis). In this section, the definitions of quality and total quality as well as the work of scientists involved in the historical process have been included. In addition, while the importance of quality in the construction sector is mentioned, qualities have been associated with the opinions of leading scientists.Besides the principles adopted by TQM in the provision of quality according to classical quality management, it is also mentioned in its comparative advantage. It has been determined that the classical quality allows to make controlled mistakes, acceptsincreasing cost proportional to quality whereas the aim is to make the company profit firstly, while total quality aims to provide customer satisfaction, emphasis on motivation of employees, zero error and higher quality with low cost. With this comparison, the importance of TQM for the provision of quality has been transferred. In the next section of the thesis, studies on small scale construction project implementation as a case in the construction sectorwere made to be associated with TQM principles (Third part of the thesis). In this context, the processes of the construction projects were initially included. In the case, the project management is carried out by the design-bid-build method (separate and sequential progress of design-tendering-construction processes) and it is reported that the process is managed with four main participants in this management style. It has been stated that the main participants of the property owner, project manager, designer and main contractor are involved at different times in the five-phase process, according to the management of the project; the tasks of the participants involved in the preliminary design, design, tendering, construction and post-production phases are shared. Under the main headings of the project phases, the processes of the case project and the cases realized by the participants are included in the classification of the principles of TQM. After the shared data, the small-scale projectwas evaluated according to the TQM principles and cases where the participants did not fulfill their duties were determined. In addition to incomplete duties, as well as time, budget and other constraints involved, there have been deviations in living conditions and their impacts. In the final part of the thesis, it has been determined that TQM is not fully understood by all participants and what companies or employees should do in order to be used effectively is listed in the TQM principles titles. Eliminating the need to make compromises from any input involved in the project process can only be achieved through the adoption of TQM principles in projects that achieve the goal. In order to ensure that work donein compliance with some TQM is in full compliance with this management, it is necessary to adopt TQM principles and follow the work to be done in this management style.