Debugging image classification algorithms using human assisted feedback
İnsan yardımlı geri bildirim kullanarak resim sınıflandırma algoritmalarında hata ayıklama
  1. Tez No: 775111
  2. Yazar: KADİRCAN BECEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sinir Ağı hata ayıklaması, öğrenilen parametreleri harici yardımla geliştirmeye çalışan, nispeten yeni ortaya çıkmış bir derin öğrenme alanıdır. Bu konuyu ele almada özellikle aktif olan iki akademik alan vardır: görsel analitik ve Açıklanabilir Yapay Zeka. Bu yöntemler bir sinir ağının nasıl yorumlanacağını iyileştirebilirken, sinir ağının doğruluğunu artırmak için bir insanın uzman görüşünü sağlayamaz. Dolayısıyla bu ağlar yorumlanırken istenmeyen çıktılara sahip olabilir. Örneğin, bazı sınıflara karşı önyargıları olabilir veya aşırı öğrenme nedeniyle etkili bir şekilde çalışmayabilirler. Bu tezde, bu sorunun üstesinden gelmek için iki adımlı bir yöntem öneriyoruz: (1) görselleştirme kullanarak özellik katkısını sunmak, (2) insanlardan geri bildirim almak ve alakasız veya çekişmeli özellikleri devre dışı bırakarak ağı yeniden eğitmek.
Özet (Çeviri)
Neural Network debugging is a relatively newly emerged field of deep learning which tries to improve upon learned parameters with external assistance. Two academic fields are particularly active in addressing this issue: the field of feature visualizations and explainable artificial intelligence. While these methods can improve how to interpret a neural network, they can not provide the expert opinion of a human to improve the accuracy of a neural network. Therefore, while being interpreted correctly, these networks can have undesired outputs. For instance, they may have biases against some classes or may not work effectively in the wild due to overfitting. In this thesis, we propose a method with two steps to tackle this problem: (1) presenting feature contribution using visualization, (2) taking feedback from humans, and retraining the network by disabling irrelevant or adversarial features.