QCD sum rule for pion in vacuum and dense medium
Pion için vakum ve yoğun ortamda KRD toplam kuralları
  1. Tez No: 775112
  2. Yazar: ROKAN MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Hafif psödoskalar mezonların (J^P=0^-) incelenmesi, Kuantum Renkdinamiğinin (QCD) pertürbatif ve pertürbatif olmayan doğasını daha iyi anlamak için önemli araştırma konularından biridir. Hafif mezon ailesinin bir üyesi olarak pionun spektroskopik parametrelerini, QCD toplam kurallarını kullanarak sonlu yoğunluğa sahip bir ortamda araştırıyoruz. Pionun bozunma sabiti, orta yoğunluktaki artışla doğrusal olarak azalır ve ortam yoğunluğunun ρ ≃ 1. 6 ρ_sat dan daha yüksek değerlerinde erir. Doyma yoğunluğunda, piyonun ortam içi kütlesi 198 MeV ve bozunma sabiti 26 MeV'dir. Mevcut çalışmada elde edilen sonuçlar, hem vakumda hem de yoğun bir ortamda farklı yaklaşımların kullanıldığı gelecekteki teorik çalışmalar ve deneysel çalışmalar için de yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Investigation of the light pseudoscalar mesons (J^P=0^-) is one of the important research topics in order to better understand the perturbative and non-perturbative nature of Quantum Chromodynamics (QCD). We investigate the spectroscopic parameters of pion as a member of light meson family in a medium with finite density using QCD sum rules. The decay constant of pion linearly decreases with the increase in medium density and melts at higher values of the density ρ ≃ 1. 6 ρ_sat. At the saturation density, the in-medium mass of the pion is 198 MeV and the decay constant is 26 MeV. The results obtained in the current study may be also useful for future theoretical studies using different approaches and experimental studies, both in vacuum and in a dense medium.