Ab inito calculations on physical properties of CaB2, in the AlB2 structure
  1. Tez No: 775110
  2. Yazar: NABEEL IBRAHIM AHMED AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezde, AlB2 yapısındaki CaB2'nin fiziksel özellikleri üzerinde çalıştık. Hassas elektronik ve örgü dinamiği özellikleri gibi malzemelerin temel özelliklerini belirlemek için temel ilkeler hesaplama yöntemlerini kullanmak çok önemlidir. Bu çalışmada, CaB2 malzemesinin süperiletkenlik davranışı için çok önemli olan elastik sabitleri, fonon frekansları ve elektron-fonon eşleşme özellikleri Yoğunluk Fonksiyonel Pertürbasyon Teorisi (YFPT) kullanılarak hesaplanmıştır. Ayrıca tüm hesaplamalarda hem Genel Gradyan Yaklaşımını (GGY) hem de Yerel Yoğunluk Yaklaşımını (YYY) bir düzlem dalga temel seti ile kullanıldı. Malzemenin bulk modülü, bağ uzunlukları ve örgü sabitlerini ayrintılı olarak rapor ettik. Fermi yüzey topolojilerini, elektron durum yoğunluğunu hesapladık ve bunları daha önce keşfedilen AlB2 yapısında önemli bir süperiletken olan MgB2 ile karşılaştırdık. Elastik sabitler yardımıyla Poisson oranı, Young modülü, Debye sıcaklıkları gibi temel mekanik özellikler hesaplandı. CaB2 malzemesinin belirlenen parametreleri ile süperiletkenlik özellikleri arasında bir ilişki olup olmadığı araştırıldı. Hesaplamalar, fonon yapılarının ve elektronik bant yapılarının süperiletken özelliklerle yakın bir ilişkisi olduğunu göstermiştir. Allen-Dynes modifiye McMillan formülasyonları kullanılarak kritik süperiletken geçiş sıcaklığı değerinin 24.71/22.75 K (sırasıyla GGA ve LDA'da) olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
We have studied in this thesis on the physical properties of CaB2, in the AlB2 structure. It is crucial to use first-principles calculation methods to determine the fundamental properties of materials as precise electronic and lattice dynamical features. By using the Density Functional Perturbation Theory (DFPT), elastic constants, phonon frequencies, and electron-phonon coupling (epc) properties of CaB2 material, which are crucial for superconducting (SC) behaviour are calculated in this study. Also, we have used in all calculations both General Gradient Approximation (GGA) and Local Density Approximation (LDA), with a plane wave basis set. We have reported detailed calculation of the material's bulk modulus, bond lengths, and lattice constans. We calculated the topologies of the Fermi surfaces, the electron density of states, and compared them with MgB2, an important superconductor in AlB2 sturucture, discovered earlier in this regard. Basic mechanical properties were calculated with the aid of elastic constants, such as Poisson's ratio, Young's modulus, Debye temperatures, etc. It was investigated whether there is a relationship between the determined parameters of the CaB2 material and its superconducting properties. Calculations showed that phonon structures and electronic band structures have a close relationship with superconducting properties. The critical superconducting transition temperature (TC) value is discovered to be 24.71/22.75 K (in GGA and LDA, respectively), using the Allen-Dynes.modified McMillan formulations.