Türkiye'de performans yönetimi: Emniyet Genel Müdürlüğü örneği
Performance management in Turkey: The case of the Emniyet Genel Müdürlüğü
  1. Tez No: 775142
  2. Yazar: İLKER KARAKOYUNLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
İnsanlığın gelişimi ve değişiminde vardığı son nokta, ne bu yüzyıl ne de gelecek yüzyıl olacaktır. İnsanlık, tarih boyunca kendini geliştirip dönüştürmektedir. İçinde bulunduğumuz bu yüzyılda değişim ve dönüşümün öncülü dijitalleşme ve küreselleşme iken gelecekte farklı etkenler, bu sürecin tetikleyici unsurları olacaktır. Bu hususlar ve ilgili gelişmeler insanların ihtiyaç yelpazesi doğrultusunda şekillenmektedir. İhtiyaçlar çeşitlendikçe, özel ve kamu hizmet sektörleri de kendilerini bu değişimin tedarikçisi olarak hem işlevsel hem de yönetsel anlamda geliştirmektedir. Türkiye'de kurulduğu 1845 yılından bu yana kamu kurum ve kuruluşları arasında halka genel güvenlik ve asayiş hizmeti veren kolluk kuvvetlerinden birisi olan Emniyet Teşkilatı, yürüttüğü hizmetlerin etkinliğini ve kalitesini yükseltmek için performansını arttırmak ve vatandaş memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmak amacıyla performans yönetimi uygulamalarını sürdürmektedir. Bu çalışmada Emniyet Teşkilatı örneğinde, performans yönetimi hususu ayrıntılı incelenecek ve kurum için bir performans yönetimi modeli önerilerek, konuyla ilgili tüm süreç kamu hizmetlerinde meydana gelen yeni anlayış çerçevesinde değerlendirilmeye çalışılacaktır. Söz konusu kapsamda tezin amacı, özellikle 1980'li yıllardan sonra yeni kamu yönetimi anlayışı bağlamında literatürde yer almaya başlayan performans yönetimi kavramının Türk kamu yönetimindeki yeri, gelişimi, etkisi ve Emniyet Teşkilatı yapılanmasındaki uygulanabilirliğini ortaya koymaktır. Emniyet Teşkilatı özelinde, Türk kamu yönetiminde yönetsel ve yapısal anlamda gerçekleşen gelişim ve değişimlerden sonra gelinen noktada, mevcut performans yönetimi uygulamalarında kullanılan yöntemler ve ortaya çıkan sorunların tespiti amacıyla mevcut durum analizi yapılarak dünyada uygulanan performans yönetim modellerinin ülkemizde uygulanabilirliği üzerinde durulacak, iç ve dış paydaşların düşünce ve önerileri de dikkate alınarak genel değerlendirme yapılacak, mevcut durumun daha ileri seviyeye çıkarılması amacıyla neler yapılabileceği sorularına cevap aranarak önerilerin uygulanabilirliği özelinde genel olarak performans yönetimi uygulamaları önündeki engeller üzerine çıkarımlar yapılacak ve 6M Modeli ismi verilen bir performans yönetim modeli önerisinde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The last point reached in the development and change of humanity will not be this century or the next century. Humanity has been developing and transforming itself throughout history. While digitalization and globalization are the precursors of change and transformation in this century, in the future, different factors will be the triggers of transformation and change. These different factors and developments are shaped in line with the needs of people. As the needs of people diversify, the private and public service sectors develop themselves both functionally and managerially as the supplier of this change. Since its establishment in 1845, the Police Department, which is one of the law enforcement forces providing general security and public order services to the public among public institutions and organizations, continues its Performance Management practices in order to increase its performance in order to increase the efficiency and quality of the services it provides, and to maximize citizen satisfaction. In this study, the“Performance Management”model will be discussed in detail in the example of the Police Organization and will be evaluated within the framework of the new understanding in public services. The aim of this thesis is to reveal the place, development, impact and applicability of the concept of“Performance Management”in Turkish public administration, especially in the context of New Public Managment, which started to take place in the literature after the 1980s. In particular, in the Police Department, after the developments and changes in the administrative and structural sense in the Turkish public administration, the current situation analysis is made in order to determine the methods used in current performance management applications and the emerging problems, and the applicability of the performance management models applied in the world in our country will be emphasized. A general evaluation will be made by taking into account the recommendations of the system, answers will be sought to the questions of what can be done to improve the current situation, inferences will be made on the obstacles in front of Performance Management applications in particular, and a proposal called the 6M Model will be made.