Trachystemon orientalis (L.) G. don bitkisinin gastrointestinal sistem kanser hücreleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of trachystemon orientalis (L.) G. donplant on gastrointestinal system cancer cells
  1. Tez No: 775152
  2. Yazar: SERKAN SOYMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRKEM DÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, Düzce'de yetişen Trachystemon orientalis (L.) G. Don bitkisinin gastrointestinal sistem kanser hücreleri üzerine etkinliği araştırılmıştır. Bu kapsamda, antikanser etkinliği HCT-116 kolon kanseri, HepG2 hepatoselüler karsinom hücrelerinde ve AGS mide kanseri hücre hatlarında çalışılmıştır. Kanser hücrelerinin antiproliferasyon düzeyi WST-1 kiti ile incelenmiş olup anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Apoptozun önemli bir ölçütü olan Kaspaz aktivasyonu ise Kaspaz 3, Kaspaz 8, Kaspaz 9 Elisa kitleri ile belirlenmiştir. Antiproliferasyon düzeylerindeki değişimler ve Kaspaz aktivitelerindeki artışlar göze alındığında Trachystemon orientalis'in potansiyel olarak kanser araştırmalarında kullanılabilecek bir bitki olduğu gözlemlenmiştir. Hepatoselüler karsinom ve kolorektal kanser hücrelerine nazaran AGS mide kanseri hücrelerinde antiproliferasyon seviyeleri ve özellikle kaspaz 8 aktivasyon seviyeleri arasında farklar görünmüştür. Trachystemon orientalis'in mide kanseri üzerine etkileri detaylıca araştırılmalıdır. Bulunan sonuçların daha fazla gözlem ve deney ile desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of Trachystemon orientalis (L.) G. Don plant grown in Düzce on gastrointestinal system cancer cells was investigated. In this context, anticancer activity was studied in HCT-116 colon cancer, HepG2 hepatocellular carcinoma cells and AGS gastric cancer cell lines. The antiproliferation level of cancer cells was examined with the WST-1 kit and significant results were obtained. Caspase activation, which is an important criterion of apoptosis, was determined with Caspase 3, Caspase 8, and Caspase 9 Elisa kits. Considering the changes in antiproliferation levels and increases in Caspase activities, it has been observed that Trachystemon orientalis is a plant that can potentially be used in cancer research. Differences were observed between antiproliferation levels and especially caspase 8 activation levels in AGS gastric cancer cells compared to hepatocellular carcinoma and colorectal cancer cells. The effects of Trachystemon orientalis on gastric cancer should be investigated in detail. The results found need to be supported by more observations and experiments.