Farklı pişirme yöntemlerinin kaldirik bitkisinin (trachystemon orientalis (L.) G. don) antioksidan kapasitesi ve fenolik bileşik içeriği üzerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of different cooking methods on the antioxidant capacity and phenolic compound content of kaldirik plant (trachystemon orientalis (L.) G. don)
  1. Tez No: 797695
  2. Yazar: YAĞMUR DEMİREL ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİM FATMA TÜRKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Doğada antioksidan kapasite ve fenolik bileşik bakımından zengin bir çok bitki bulunmaktadır. Bitkilerin tüketilebilir hale getirilmesi için uygulanan pişirme yöntemleri bitkinin antioksidan kapasite ve fenolik bileşik içeriğini değiştirmektedir. Kaldirik bitkisi Karadeniz bölgesinde bulunan ve tüketilen bir bitkidir. Bu çalışmada, farklı pişirme yöntemlerinin kaldirik bitkisinin antioksidan kapasitesi ve fenolik bileşik içeriğinin üzerine etkisini araştırma amaçlanmıştır. Çalışma kapsamına Doğu Karadeniz Bölgesi Rize ilinde yetişen ve Mayıs 2021 tarihinde toplanan kaldirik bitkisi (Trachystemonorientalis (L.) G. Don) alınmıştır. Toplanan kaldirik bitkisi Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarında yapılmıştır. Kaldirik bitkisi hem çiğ hemde; haşlama (5, 10 ve 15 dk), kavurma (5, 10 ve 15 dk), mikrodalgada pişirme (3, 5 ve 7 dk), basınçlı pişirme (3, 5 ve 10 dk), buharda pişirme (5, 10 ve 15 dk) ve sous vide (vakumlu pişirme) (15, 30 ve 45 dk) olmak üzere altı farklı pişirme yöntemi ve pişirme süresi denenmiştir. Çiğ ve pişmiş halde bulunan kaldirik bitkilerinin toplam fenolik madde miktarını belirlemek amacıyla Folin-Ciocalteau yöntemi kullanılırken, antioksidan kapasitesini belirlemek amacıyla Demir (III) İyonu İndirgeyici Antioksidan Kapasite (FRAP) yöntemi, Bakır (II) İyonu İndirgeyici Antioksidan Kapasite (CUPRAC) yöntemi ve 2,2-difenil-1-pikrilhidrazil (DPPH•) Radikal Süpürme Kapasitesi yöntemi kullanılmıştır. Fenolik bileşik içeriği ise Yüksek Performanslı Sıvı Kromotografisi (HPLC) kullanılarak belirlenmiştir. Toplam fenolik madde miktarı ve antioksidan kapasite değerleri kuru madde üzerinden hesaplandığı için bütün örneklerin hesaplamaları kuru madde üzerinden yapılmıştır. Sonuçlar için üç paralel tekrar yapılmış ve ortalamaları alınmıştır. Çiğ kaldirik bitkisinin toplam fenolik madde miktarının 4.83±0.32 mg gallik asit eşdeğeri/g kuru madde, CUPRAC değeri 138.86±5.17 mmol Troloks/g kuru madde ve FRAP değeri 44.74±0.59 μmol FeSO4.7H2O/g kuru madde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many plants rich in antioxidant capacity and phenolic compounds in nature. Cooking methods applied to make plants consumable change the antioxidant capacity and phenolic compound content of the plant. Kaldirik is a plant found and consumed in the Black Sea region. In this study, it was aimed to investigate the effect of different cooking methods on the antioxidant capacity and phenolic compound content of kaldirik plant. Kaldirik plant (Trachystemonorientalis (L.) G. Don) grown in Rize province in the Eastern Black Sea region and collected in May 2021 was included in the study. The collected kaldirik plant was transferred to the Rize Recep Tayyip Erdogan University Central Research Laboratory and cleaned. Six different cooking methods, including boiling (5, 10, and 15 mins.), roasting (5, 10, and 15 mins.), microwave cooking (3, 5, and 7 mins.), pressure cooking (3, 5, and 10 mins.), steam cooking (5, 10, and 15 mins.) and sous vide (vacuum cooking) (15, 30, and 45 mins.), were applied to the kaldirik plant, and three different cooking times were tried separately for each cooking method. While the Folin-Ciocalteau method was used to determine the total phenolic content of raw and cooked kaldirik plants, the Iron (III) Ion Reducing Antioxidant Capacity (FRAP) method, the Copper (II) Ion Reducing Antioxidant Capacity (CUPRAC) method, and the DPPH Radical Sweeping Capacity method were used to determine the antioxidant capacity. Phenolic compound content was determined using High Performance Liquid Chromatography (HPLC). Since the total phenolic content and antioxidant capacity values are calculated on dry matter, the calculations of all samples were made on dry matter. Three parallel replications were made for the results and the averages were taken. The total phenolic content of the raw caldiric plant was determined to be 4.83±0.32 mg gallic acid equivalent/g dry matter. While the CUPRAC value of the raw kaldirik plant was found to be 138.86±5.17 mmol Trolox/g dry matter, the FRAP value was found to be 44.74±0.59 μmol FeSO4.7H2O/g dry matter.